6’sı çocuk, 10’u 65 yaş üstü: 1 ayda 144 işçi çalışırken can verdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 2024 yılı şubat ayına ilişkin iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre, şubat ayında 6'sı çocuk en az 144 işçi çalışırken hayatını kaybetti. Ölen işçilerden 10'unun 65 yaş üstü olduğu tespit edildi.

KRONOS 05 Mart 2024 GÜNDEM

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi raporuna göre, 2024 yılı Şubat ayında 6’sı çocuk en az 144 işçi çalışırken hayatını kaybetti.

Rapor, İliç’te göçük altında kalan maden işçileri ve Marmara Denizi’nde batan Batuhan A gemisindeki deniz işçileri şahsında bugüne kadar iş cinayetlerinde hayatını kaybeden ve cenazelerine dahi ulaşılamayan işçilere adandı.

‘MADEN İŞÇİLERİ GÜVENSİZ, GÜVENCESİZ, ÖNLEMSİZ ÇALIŞTIRILIYOR’

Kanada ve ABD kökenli Anagold Madencilik’e ait Çöpler Altın Madeni’nde 10 milyon ton siyanürlü toprağın 800 metre kayması sonucu 9 işçinin göçük altında kaldığı belirtilerek Bağımsız Maden-İş Sendikasının “Anagold Gözlem Raporu – Öncesi ve Sonrasıyla 13 Şubat” başlığı ile hazırladığı rapordan öne çıkanlar paylaşıldı:

“Maden işçileri Türkiye’de güvensiz, güvencesiz, önlemsiz, düşük ücretli ve baskı altında çalıştırılmaktadır. Benzer şekilde çevreye verilen zararla ilgili de ABD ve Avrupa’da çok daha sıkı önlemler gündeme gelirken Türkiye’de bu önlemler aşılması gereken yasal engeller olarak görülmektedir. Ayrıca Kanada ve ABD şirketi olması yerel ortaklıkların üstünü örtmemelidir. Şirketin Türk ortağı Çalık Holding’tir. Bu holdingin siyaset-bürokasi-idare ilişkileri malumdur.”

İSİG verilerine göre, şubat ayında en az 144, her gün “en az” 5 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. En çok ölüm inşaat işkolunda meydana geldi.

ÖLÜMLER EN ÇOK İNŞAAT İŞ KOLUNDA OLDU 

İnşaat, yol işkolunda 39 işçi; taşımacılık işkolunda 17 işçi; madencilik işkolunda 13 işçi; tarım, orman işkolunda 12 emekçi (5 işçi ve 7 çiftçi); metal işkolunda 11 işçi; belediye, genel işler işkolunda 8 işçi; gemi, tersane, deniz, liman işkolunda 7 işçi; konaklama, eğlence işkolunda 6 işçi; tekstil, deri işkolunda 4 işçi; ağaç, kağıt işkolunda 4 işçi; ticaret, büro, eğitim, sinema işkolunda 4 işçi; çimento, toprak, cam işkolunda 3 işçi; sağlık, sosyal hizmetler işkolunda 3 işçi; gıda, şeker işkolunda 2 işçi; petro-kimya, lastik işkolunda 2 işçi; elimizdeki veriler ışığında çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz 9 işçi hayatını kaybetti.

6 ÇOCUK İŞÇİ İLE 65 YAŞ ÜSTÜ 10 İŞÇİ ÖLDÜ 

14 yaş ve altı 1 çocuk işçi, 15-17 yaş arası 5 çocuk/genç işçi, 18-29 yaş arası 28 işçi, 30-49 yaş arası 61 işçi, 50-64 yaş arası 35 işçi, 65 yaş ve üstü 10 işçi, yaşını bilmediğimiz 4 işçi hayatını kaybetti.


31 İŞÇİ YÜKSEKTEN DÜŞEREK CAN VERDİ

Yüksekten düşme nedeniyle 31 işçi; ezilme, göçük nedeniyle 31 işçi; trafik, servis kazası nedeniyle 25 işçi; kalp krizi, beyin kanaması nedeniyle 14 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 11 işçi; şiddet nedeniyle 6 işçi; patlama, yanma nedeniyle 5 işçi; nesne çarpması, düşmesi nedeniyle 4 işçi; intihar nedeniyle 3 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 1 işçi; diğer nedenlerden dolayı 13 işçi hayatını kaybetti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com