11.5 milyon kişi savaştan kaçtı: Hangi ülkede ne kadar Ukraynalı mülteci var?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasının üzerinden 6 ay geçti. Bu sürede 6 milyon 858 bin 825 Ukraynalı mülteci oldu. Ukraynalılara en çok oturum veren ülke ise Polonya.

KRONOS 25 Ağustos 2022 DÜNYA

Ukraynalı siviller savaş bölgesinden üke dışına çıktı.

Rusya, 6 ay önce Ukrayna’yı işgâle başladı ve şehirleri, üniversiteleri, askeri bölgeleri, sivil bölgeleri bombaladı. Ukrayna ordusunun açıklamasına göre savaşta 9 bin asker öldü. Birleşmiş Milletler’in açıklamasına göre ise 5 bin 500 sivil hayatını kaybetti. Bu sırada milyonlarca Ukraynalı başka ülkelere kaçtı. Avrupa ülkelerine ve Türkiye’ye ne kadar Ukraynalı mülteci geldi? Hangi ülkeler Ukraynalılara oturum verdi? Ülkesini terk eden Ukraynalı sayısı kaç?

EN ÇOK MÜLTECİ, İŞGALCİ ÜLKE RUSYA’DA

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine göre 6 milyon 858 bin 825 Ukraynalı Avrupa’da mülteci statüsünde ve bunlardan 3 milyon 930 bin 895’u Avrupa ülkelerinden oturum aldı. İşgal başladığından beri Ukrayna sınırından 11 milyon 536 bin 470 kişi çıktı; 4 milyon 984 bin 904 kişi Ukrayna’ya giriş yaptı.

UNHCR’ye göre savaştan sonra en çok Ukrayanları mülteci 2,3 milyon ile Rusya’da. Ardından sınır ülke Polonya, 1,3 milyon Ukraynalı mülteciye ev sahipliği yapıyor. Almanya ise Ukrayna’ya sınır olmayıp da en fazla mülteci alan ülke oldu. Almanya 967 binden fazla Ukraynalı mülteci kabul etti. Diğer ülkeler ise şöyle: Çekya 415 bin; İtalya 160 bin; Türkiye (Mayıs 2022) 145 bin; İspanya 137 bin; İngiltere 115 bin.

Türkiye üç ay önceki veriler olmasına rağmen Avrupa’da en çok Ukraynalı mülteci alan 6. ülke oldu. En az Ukraynalı mülteciye ev sahipliği yapan ülkeler ise şöyle: Bosna Hersek 218; Liechtenstein 278; Ermenistan 489; Malta bin 373; İzlanda bin 500.

RUSYA’DAKİ MÜLTECİ SAYISI NASIL BU KADAR YÜKSEK?

Resmi rakamlara göre en çok Ukraynalı mülteci Rusya’da. Fakat Ukrayna hükümetinin açıklamasına göre Rusya, Ukraynalıları zorla Rusya’ya transfer ediyor. Böylelikle ‘resmi’ mülteci sayısı artmış oluyor. Rusya, işgal ettiği yerlerdeki Ukraynalıları “filtreleme kamplarında” tutuyor ve biyometrik verilerini aldığı Ukraynalıları Rusya’nınn uzak doğu bölgelerine zorunlu olarak gönderiyor.

Rusya’ya zorunlu transfer olan olan Ukraynalı sayısı tam olarak bilinmese de Ukrayna hükümetine göre, yaklaşık 250 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 1,6 milyon Ukraynalı Rusya’ya zorla yerleştirildi. Rusya ise suçlamaları kabul etmiyor, bu işleme ‘tahliye’ ismini koyuyor.

UKRAYNALILARA EN ÇOK OTURUM VEREN ÜLKE: POLONYA

UNHCR verilerine göre Polonya, Şubat-Ağustos 2022 arası 1 milyon 338 bin 339 Ukraynalıya oturum izni verdi. Ardından Rusya’ya en sert yaptırımları uygulayan Almanya, 670 bin Ukraynalıya oturum izni verdi. Ukraynalılara oturum veren ülkeler şöyle: Çekya 415 bin 691; İtalya 150 bin 261; İspanya 137 bin 261; Bulgaristan 130 bin 594; İngiltere 115 bin 200

TÜRKİYE VE RUSYA UKRAYNALILARA OTURUM VERMEDİ

En çok mültecileri ülkesine alan ülkelerden Rusya ve Türkiye, Ukraynalılara oturum izni vermedi. Ayrıca Kuzey Makedonya, Gürcistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Ermenistan, Belarus ve Moldova da Ukraynalılara oturum vermedi.

En yüksek oturum izni/ mülteci oranına sahip ülke Bulgaristan. Bulgaristan mültecilerin 1,5 katı; Güney Kıbrıs yüzde 1,1 katı oturum izni verdi. İrlanda, Letonya, Macaristan, Polonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Slovenya, İngiltere, Avusturya, Hırvatistan, Çekya, İspanya, Portekiz, Slovakya ve Belçika gelen mültecilerin neredeyse hepsine oturum verdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com