128 milyar Dolar kimlere satıldı: CHP, Meclis araştırması istedi

CHP Grup Başkanvekilleri eksi 55.5 milyar Dolara düşürülen Merkez Bankası rezervlerinden kimlerin kazanç sağladığının araştırılmasını istedi. Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla verilen önergeyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) araştırması talep edildi.

KRONOS 17 Ocak 2021 EKONOMİ MANŞET

Merkez Bankası’nın 128 milyar Dolarlık rezervinin kimlere satıldığının araştırılmasında yeni bir gelişme yaşandı. CHP Grup Başkanvekilleri eksi 55.5 milyar Dolara düşürülen Merkez Bankası rezervlerinden kimlerin kazanç sağladığının araştırılmasını istedi. Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla verilen önergeyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) araştırması talep edildi.

MERKEZ BANKASI’NIN BAĞIMSIZLIĞI YOK EDİLDİ

CHP’nin Meclis Genel Kurulu’na sunduğu araştırma önergesinde “Tek adam rejiminin Merkez Bankası’nın bağımsızlığını yok ettiği, ‘sözümüzü dinlemiyor’ denilenerek Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alındığı” ifadeleri kullanıldı.


 

ARKA KAPIDAN DÖVİZ SATILDI

Cumhurbaşkanı ve dönemin Hazine ve Maliye Bakanı’nın, Merkez Bankası’nı örtülü bir şekilde kamu bankaları aracılığıyla arka kapıdan döviz satmaya zorladığına dikkat çekilerek, “Bu yolla satılan rezervin 128-130 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilmekte.” denildi.

245 MİLYAR TL’LİK BÜTÇE AÇIĞI

Merkez Bankası’nın satışlarla zarar uğratıldığına işaret edilerek, “Merkez Bankası, yüzde 58’i döviz cinsinden 1.9 trilyon liralık kamu borcu, vergi gelirlerinin yüzde 20’sini yutan faiz yükü, 420 milyar dolarlık dış borç, 245 milyar liralık bütçe açığı ile baş başa kalmıştır” bilgisi verildi.


 

‘KİMLER KAZANÇ SAĞLADI?’

CHP’nin araştırma önergesinde Merkez Bankası’nın döviz rezervini neden satmaya zorlandığının, bu dövizin hangi fiyatla ve kimlere satıldığının, satış işlemlerinin yasal olup olmadığının ortaya çıkarılması istendi. Merkez Bankası’nın ucuz dolar satışından kimlerin bundan kazanç sağladığının, kamu bankalarının bu işlemlerden ne kadar zarar ettiğinin, bu zararın Hazine’ye olan yükünün ve bu zararı karşılamak için ne kadar borçlandırıldığının incelenmesi için TBMM’nin harekete geçmesi teklif edildi.

 

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com