128 milyar dolar nerede? Konuşan çok cevap yok

Merkez Bankası'nın 128 milyar dolarının akıbetiyle ilgili son 24 saatte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile İletişim Başkanı Fahrettin Altun konuştu. Peki 128 milyar dolar nerede?

KRONOS 22 Şubat 2021 EKONOMİ

Merkez Bankası’nın ucuza sattığı 128 milyar dolarlık rezervin akıbetiyle ilgili konuşan çok; ancak cevap veren yok.

CHP’nin ‘Merkez Bankası’nın 128 milyar doları nerede?’ sorusu gündemi değiştirdi. İstifa eden eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde satılan Türkiye’de yaşayan 83 milyon vatandaşın 128 milyar doları kimler tarafından alındığı açıklanmıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun 128 milyar dolara ne olduğuna ilişkin net cevap vermedi.

FAHRETTİN ALTUN LİNK VERDİ

CHP’nin sorusuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medyadan paylaşım yaptı. Altun, 128 milyar doların akıbetiyle ilgili bilgi vermedi. ‘Olayın aslı nedir? Cevabı şu linkte’ diyen Altun, Hürriyet gazetesinin linkini verdi.

BAKAN ELVAN KORONAYI İŞARET ETTİ

Merkez Bankası’nın eksiye düşen rezervleriyle ilgili konuşan başka bir isim de Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan oldu. 128 milyar doların nereye gittiğine dair bir bilgi vermeyen Elvan, “Döviz rezervi işlemlerinin maksadı dışında çarpıtılarak seviyesiz bir siyaset malzemesine dönüştürülmesi kabul edilemez” demekle yetindi.

ERDOĞAN: 95 MİLYAR DOLAR REZERVİMİZ VAR

128 milyar dolarlık rezervle ilgili son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuştu. Milletin 128 milyar dolarının kimlere satıldığına ilişkin bilgi vermeyen Erdoğan, “Göreve geldiğimizde Merkez Bankası’nın 27,5 milyar dolar rezervi vardı. Şu anda 95 milyar dolar rezervimiz var” açıklaması yaptı.


 

MERKEZ BANKASI’NIN REZERVİ NE KADAR?

Peki 2021 yılı itibariyle Merkez Bankası’nın rezervi ne kadar? TCMB’nin brüt altın ve dövizden oluşan brüt rezervi 95 milyar dolar. Ancak bunun içinde bankaların zorunlu karşılık olarak TCMB’de tuttuğu altın ve döviz miktarı 71 milyar dolar. Bankaların TCMB’ye swapla verdiği döviz miktarı da 40 milyar dolar. Çin ve Katar’ın TCMB’ye verdiği 16 milyar dolar ile Hazine’nin TCMB’de tuttuğu 15 milyar dolar bulunuyor. Emanet döviz ve altının miktarı 142 milyar dolara ulaşıyor. Bu rakamı Erdoğan’ın açıkladığı 95 milyar dolardan çıkardığımızda Merkez Bankası’nın rezervi eksi 47 milyar dolar oluyor.

 

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com