13 ülke parlamenterinden çağrı: İsrail’e silah satmayı durdurun

12 ülkeden 213 vekil, Gazze'de 30 bin Filistinliyi öldüren İsrail'e silah ambargosu çağrısı yaptı. Türkiye'den çoğu DEM Partili 15 vekilin imzaladığı açık mektupta, "Bombalarımız ve kurşunlarımız Filistinlileri öldürmek, sakat bırakmak ve mülksüzleştirmek için kullanılmamalı" denildi.

KRONOS 01 Mart 2024 GÜNDEM

Fotoğraf: AFP

İsrail’in Gazze’de öldürdüğü Filistinlilerin sayısı 30 bini geçerken, 12 ülkeden 213 milletvekili ortak bir açıklamayla İsrail’e silah ambargosu çağrısı yaptı.

Türkiye’den de 14 DEM Partili ve bir CHP’li vekilin imzaladığı açık mektupta, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’in “soykırımı önlemek için tüm tedbirleri almasına” hükmettiği hatırlatılarak “Silah ambargosu ahlaki bir gerekliliğin ötesine geçerek yasal bir gereklilik haline geldi” denildi.

‘KOORDİNASYON İÇİNDE HAREKETE GEÇECEĞİZ’

Açık mektup, Noam Chomsky, Yanis Varufakis ve Bernie Sanders gibi isimlerin öncülüğünde kurulan İlerici Enternasyonal (Progressive International – PI) tarafından koordine edildi. İsrail’e silah veya silah parçası satan 12 ülkeden çoğunlukla solcu vekillerin imzaladığı mektupta, “İsrail’in ağır uluslararası hukuk ihlaline suç ortağı olmayacağız” çıkışı yapıldı.

Çağrıda “Bugün bir tavır alıyoruz. Parlamentolarımızda, ülkelerimizin İsrail’i silahlandırmasını durdurmak için derhal ve koordinasyon içinde harekete geçeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Mektuba, İsrail’e en çok silah satan ülkeler olarak Almanya, ABD, İngiltere ve Fransa’dan da çok sayıda vekil destek verdi.

‘BEKLEYEMEYİZ, BUGÜN BİR TAVIR ALIYORUZ’ 

Mektubun tam metni şöyle: “Aşağıda imzası bulunan parlamenterler olarak bizler, ülkelerimizin İsrail Devleti’ne silah satışını sona erdirme taahhüdümüzü beyan ediyoruz.

Bizim bombalarımız ve kurşunlarımız Filistinlileri öldürmek, sakat bırakmak ve mülksüzleştirmek için kullanılmamalı. Fakat kullanılıyorlar: Şunu biliyoruz ki, ülkelerimizde yapılan veya ülkelerimiz üzerinden gönderilen ölümcül silahlar ve silah parçaları şu anda, İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’da 30 binden fazla cana mal olan Filistin’e yönelik saldırısına yardım ediyor.

Bekleyemeyiz. Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) İsrail Devleti’ne karşı açılan Soykırım Sözleşmesi davasındaki ara kararının ardından, silah ambargosu ahlaki bir gerekliliğin ötesine geçerek yasal bir gereklilik haline geldi.

‘İSRAİL’İ SİLAHLANDIRMAYI DURDURUN’ 

İsrail’in ağır uluslararası hukuk ihlaline suç ortağı olmayacağız. UAD, İsrail’e öldürmeme, zarar vermeme veya “[Filistinlilerin] yaşam koşulları üzerinde kasten fiziksel yıkıma yol açmama” emri verdi. Reddettiler. Bunun yerine, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin “zaten insani bir kabus oluşturan durumu katlayarak artıracağı” konusunda uyardığı Refah’a yönelik planlı bir saldırı için bastırıyorlar.

Bugün bir tavır alıyoruz. Parlamentolarımızda, ülkelerimizin İsrail’i silahlandırmasını durdurmak için derhal ve koordinasyon içinde adım atacağız.”


TÜRKİYE’DEN KİMLER İMZALADI?

Türkiye’den imzacılar şöyle:

Sezai Temelli (DEM Parti Grup Başkanvekili, Muş Milletvekili), Sevilay Çelenk (DEM Parti Diyarbakır Milletvekili), Cengiz Çandar (DEM Parti Diyarbakır Milletvekili), Ömer Faruk Gergerlioğlu (DEM Parti Kocaeli Milletvekili), Burcugül Çubuk (DEM Parti İzmir Milletvekili), Özgül Saki (DEM Parti İstanbul Milletvekili), Gülistan Kılıç Koçyiğit (DEM Parti Grup Başkanvekili, Kars milletvekili), Kamuran Tanhan (DEM Parti Mardin Milletvekili), Halide Türkoğlu (DEM Parti Diyarbakır Milletvekili), Gülcan Kaçmaz Sayyiğit (DEM Parti Van Milletvekili), George Aslan (DEM Parti Mardin Milletvekili), Adalet Kaya (DEM Parti Diyarbakır Milletvekili), İbrahim Akın (DEM Parti İzmir Milletvekili), Semra Gökalp Çağlar (DEM Parti Bitlis Milletvekili), Sezgin Tanrıkulu (CHP Diyarbakır Milletvekili).

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com