Görme engelli gazeteci Arat, cezaevindeki engellilerin sorunlarını anlattı

KRONOS 03 Aralık 2019 GÜNDEM

Görme engelli gazeteci Cüneyt Arat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engellilerin cezaevinde ve yargı sürecinde yaşadığı sorunları anlattı.

Doğuştan yüzde 90 görme engelli olan Arat, cezaevlerinde karşılaştığı sorunların görme engellilerle sınırlı olmadığının belirterek kendisine yargılama sürecinde görme engellilere özel Braille alfabesi kullanım imkanı verilmediğini söyledi. Arat, ‘kaçma şüphesi bulunmamasına rağmen sık sık kelepçeli sevk işlemlerine maruz kaldığını’ da kaydetti.

Euronews Türkçe‘ye verdiği demeçte, “Cezaevlerinde taleplerime rağmen kabartma yazılı kitapların temin edilmediği için okuma hakkımı kullanamadım” diyen Arat, ailesiyle açık, kapalı ve telefonla görüşme süreleriyle ilgili başvurularının da dikkate alınmadığını ifade etti.

Arat’a göre, “işitme engellilerin bulunduğu cezaevlerinde işaret dili bilen personel yok, tekerlekli sandalyesiyle tutuklu bulunan mahkum için koğuşta uygun tuvalet yer almıyor.”

OHAL döneminde Kanun Hükmünde Kararname ile kamudaki işlerini kaybeden engellilerin durumuna değinen Arat, “KHK’lı engellilerin engelli maaşları kesiliyor, ailelerine ise evde bakım aylığı verilmiyor” dedi.

İŞTE ARAT’IN ENGELLİLER ADINA TALEPLERİ

Cezaevlerinde bulunan engellilerin yaşadıkları hak ihlalleri sonlandırılması amacıyla bir imza kampanyası başlatan Arat’ın Adalet Bakanlığı’ndan talepleri şu şekilde:

Yaşamlarını yalnız başlarına idame ettiremeyen engelliler, tahliye ettirilerek aldıkları ceza ertelensin.

İddianameler, Mütalalar, Mahkeme kararları ve Zabıtlar Braille alfabesiyle bastırılarak görme engellilere tebliğ edilsin.

Cezaevlerinin kanallarında görme engelliler için sesli, işitme engelliler için işaret dili betimlemeli filmler yayınlansın.

Cezaevlerinde görev yapan kişilere zorunlu olarak işaret dili eğitimi verilsin.
Görme engellilerin istifade edebilmeleri adına kurum kütüphanelerine kabartma yazılı kitaplar konulsun.

Cezaevlerinde bulunan görme engellilerin büyük tırnak makası, şarjlı traş makinesi, okuma yazma araçları, sesli kol saati ve ses kayıt cihazı kullanmalarına izin verilsin.

İnfaz kanunu kitabı kabartma yazıyla bastırılarak cezaevlerinde bulunan görme engellilere verilsin.

Cezaevlerinin koğuşlarında bulunan 2 tuvaletin birine Alafranga yaptırılsın.

Fotoğraflar aracılığıyla hasret gideremeyen engellilerin cezaevlerindeki açık, kapalı ve telefon görüş süreleri arttırılsın.

Cezaevlerinde bulunan bedensel engelliler, suç veya suçlama gurubundaki kişilerle tek katlı koğuşa konsunlar.

Cezaevlerinde bulunan bedensel engellilerin, tekerlekli veya akülü araçlarıyla dolaşabilecekleri alanlar açılsın.

https://kronos30.news/tr/ne-o-simdi-de-kor-gozlerinle-televizyon-mu-izleyeceksin/

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com