160 milyar dolarlık Bitcoin kasada kilitli kaldı

Kripto para alıp satanlar için ibretlik bir hikâye. 7 bin 2 Bitcoin'i soğuk cüzdana (USB) kilitledi. Ancak şifreyi unuttu. 8 denemede kilit açılmadı. İki hakkı kaldı.

KRONOS 15 Kasım 2023 EKONOMİ

YouTube kanalında “Bitcoin nedir?” başlıklı video için sponsor firmadan 7 bin Bitcoin alan Stefan Thomas soğuk cüzdanın şifresini unuttuğu için servetine ulaşamıyor.

Thomas’ın kilitli kasada unuttuğu 7 bin 2 Bitcoin’in bugünkü değeri 254 milyon dolar. Thomas gibi binlerce kişinin alıp unuttuğu ya da kaybettiği kripto varlıkların değeri 160 milyar dolar olarak hesaplanıyor

San Francisco’da yaşayan İsviçreli bir kripto girişimcisi Stefan Thomas’ın hikâyesi dünyada birçok hacker ve şifreleme uzmanları tarafından yıllardır takip ediyor.

BITCOIN 1 DOLAR BİLE ETMİYORDU

Thomas, 2011 tarihli bir IronKey USB depolama cihazının sahibi. İçinde 7 bin 2 Bitcoin var, ancak 3 kelimeden oluşan şifresi yıllardır kayıp.

Thomas, 2011’de çektiği bir YouTube videosu için aldığı ödeme olan bu kripto serveti USB’ye kaydettikten sonra bir kenara attı.

O dönemde Bitcoin 1 doların altındaydı. Ancak Bitcoin 60 bin doları görünce bir anda USB’nin içindeki servet 500 milyon dolara ulaştı.

Thomas milyonlarca kişinin hayallerini süsleyen varlığa ulaşmak için 8 denemede bulundu, ancak başarısız oldu. 10’uncu denemede de başarısız olması hâlinde soğuk cüzdandaki verilerin silinmesi tehlikesiyle karşı karşıya.

Bu yüzden soğuk cüzdan (donanım cüzdanı) cihazı İsviçre’de bir banka kasasına koydu ve dünyadaki beyaz hackerlara ve kriptografi uzmanlarından yardım talep etti.

200 TRİLYON DENEMENİN SONUNDA ŞİFREYİ KIRDILAR

IronKey, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusunun desteğiyle üretilmiş bir şifreleme mekanizmasına sahip olduğu için şimdiye dek kimse onu ikna edemedi. Ta ki bugüne kadar.


 

Seattle’da kendilerine “Unciphered” ismini veren bir hacker grubu, 8 aylık bir uğraş sonucunda 10 denemelik limiti aştıklarını duyurarak, Thomas’ınkinin ikizi olan bir Ironkey’in şifresini 200 trilyon deneme sonunda kırmayı başardıklarını açıkladı.

Wired dergisi kendi gönderdikleri 3 IronKey’in şifresinin aynı grup tarafından kırılması üzerine bu iddiayı haberleştirdi.

“SERVETİNE KAVUŞTURALIM”

Unciphered ekibi de bir YouTube videosu çekerek Thomas’a “Gel seni servetine kavuşturalım.” çağrısı yaptı.

Ancak Thomas, Unciphered’ın komisyon veya ücretini tartışmaya bile başlamadan önce teklifi nazikçe reddetti.

Bir yıl önce iki farklı hacker ekibiyle mukavele imzaladığını belirten Thomas, “Başka bir uzman grubu ile kurtarma üzerinde çalışıyorum. Yeni biriyle pazarlık yapmam artık mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Unciphered’ın operasyon direktörü Nick Fedoroff, “IronKey’i kırdık, ama şimdi Stefan’ı kırmamız gerekiyor. Bu işin en zor kısmı gibi görünüyor.” dedi.

Thomas’ın bu heyecan verici teklifi reddetmesinin sebebi ise, New York Times’a verdiği bir mülakatın satır aralarında. Thomas gazeteye, “Kripto varlıklardan artık hesabını benim bile tam olarak bilemediğim kadar zengin oldum. Artık o USB’nin içindeki miktar beni o kadar da heyecanlandırmıyor.” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com