17 yaşındaki Ali El Hemdan’ı öldüren polise verilen 25 yıl hapis cezası onandı

Adana’da pandemi döneminde sokağa çıkma cezası almamak için kaçtığı polis tarafından kalbinden vurularak öldürülen 17 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan’ı öldüren polis Fatih Karaca’ya verilen 25 yıl hapis cezasını Yargıtay onadı. Avukat Tugay Bek olayın üstünü örtmek isteyenlerin de yargılanması gerektiğini belirtti.

KRONOS 17 Mayıs 2023 GÜNDEM

Adana’da 17 yaşındaki Ali El Hemdan’ın öldürülmesi davasında sanık polis Fatih Karaca’ya verilen 25 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Suriyeli Hemdan’ı öldüren polis memuru Fatih Karaca hakkında açılan davanın 21 Aralık 2021 tarihinde Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında, mahkeme heyeti, “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası vermişti.

“İyi hal indirimi” uygulayan mahkeme heyeti, cezayı 25 yıla düşürdü. “Dur ihtarına uymadığı” iddiası ile polisin öldürme eylemini gerçekleştirdiği bir davada ilk kez bir polis memuru kasten öldürme suçundan ceza almıştı. Ceza Yargıtayın onaması ile kesinleşmiş oldu.

İKİ ELİYLE 3 SANİYE İÇİNDE ATEŞ EDİYOR
Polis memuru soruşturma ve mahkeme aşamalarında “Oruçluydum, ayağım kaydı” ve “Elimde eldiven vardı, yanlışlıkla tetiğe basmış olabilirim” şeklinde ifadeler verdi. Polis Kriminoloji Laboratuvarı da tişörtten yola çıkarak “Kurşun sekerek isabet etti” şeklinde rapor hazırladı. Tanık ifadeleri ve olay anına ait görüntü ise bu iddiaları çürüttü. Cinayetin güvenlik kamera görüntülerinde polis memuru, yüzü kendisine dönük halde geriye doğru ağır adımlarla yürürken kendisi de Ali El Hemdan’a doğru yürüdüğü esnada silahı kılıfından çıkarıp iki eliyle 3 saniye içerisinde ateş ettiği görülüyor. Savcı hazırladığı iddianamede polis kriminoloji raporu ile görüntülerin çeliştiğine dikkat çekti ve davayı kasten öldürme suçundan açtı. Adana Barosu, Çağdaş Hukukçular Derneği, İnsan Hakları Derneği, Af Örgütü ve basın ilk günden beri olayın takipçisi oldu.

Polisin öldürdüğü Suriyeli gencin ailesi Türk vatandaşlığına alındı


“ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞANLAR DA YARGILANMALI”
Adana Valiliği İl Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğünün cinayetten bir gün sonra Hemdan’ın “uyarı ateşi” sonucu hayatını kaybettiği haberini servis ettiğini ve polislerin hazırladığı “Kurşun sekti” raporunu hatırlatan Avukat Tugay Bek, olayın üstünü örtmek isteyenlerin de cezalandırılmasını istedi. Yaptıkları suç duyurusu ile ilgili savcılığın dönemin Valisi Mahmut Demirtaş hakkında suç duyurusunun işleme konulmaması yönünde karar verdiğini, “Kurşun sekti” raporunu hazırlayan kriminal uzmanlar hakkındaki soruşturmanın ise devam ettiğini ifade eden Bek, olay görüntüleri ile rapor ve servis edilen haberlerin çeliştiğini söyleyen Mülkiye Müfettiş raporunu da hatırlatarak “Kriminal Polis Laboratuvarındaki polisler hakkında soruşturma devam ediyor. İl emniyet müdürü, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne terfi ettirildi. Dönemin Adana valisi, Mardin valisi kayyum olarak atandı. Bu olayda kusuru olan, delilleri karartmaya çalışan tüm sorumluların görevden alınması ve cezalandırılması gerekir” dedi.

Dur ihtarına uymadığı gerekçesi ile ilk defa bir polis memuruna ceza verilmesinin olumlu olduğunu ifade eden Bek, “Ancak ‘takım elbise’ indirimi olarak bilinen iyi hal indiriminin uygulanmasını gerektiren unsurlar söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com