1700 yıllık kilise ‘mülk sahibi’ tarafından satışa çıkarıldı: ‘İçinde üç adet de din adamı mezarı var’

Mardin'deki 1700 yıllık Mor Yuhanna Kilisesi 7 milyon 250 bin TL'ye satışa çıkarıldı. Bir Süryani kilisesi olan Mor Yuhanna'nın satışa çıkarılması cemaat tarafından tepkiyle karşılandı.

KRONOS 10 Şubat 2021 GÜNDEM

Mardin’de bulunan 1700 yıllık ‘Mor Yuhanna Kilisesi’ 7 milyon 250 bin TL fiyat biçilerek mülk sahibi tarafından bir emlak şirketi aracılığıyla satışa çıkarıldı. İlanda kilisenin, Müze Müdürlüğü’nden tescilli olduğu ve içerisinde üç adet din adamı mezarı bulunduğu belirtildi. Kilise, daha önce de pek çok defa aynı fiyattan satışa çıkarılmıştı.

Anka Haber Ajansı’ndan Tuğçe Biçer’in haberine göre; Mardin’in Artuklu İlçesinde bulunan, Süryani Kilisesi olarak da bilinen 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Mor Yuhanna Kilisesi internet üzerinden satışa çıkarıldı. Kilisenin içinde 3 din adamına ait mezar, dışarıya açılan iki ayrı tünel de bulunuyor.

UZUN SÜRE MARANGOZ ATÖLYESİYMİŞ

Bugün ibadet yapılmayan kilise uzun süre boyunca marangoz atölyesi olarak kullanılmış. Kilisenin içinde atölyeden kalan eşyalar duruyor. Tahribata uğrayan kilisede haç armaları ve işlemeler belirgin şekilde duruyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma alanı olduğu tescillenen 1700 yıllık kilise binasının, emlak ve otomobil satışı yapılan bir internet sitesi üzerinden, 7 milyon 250 bin TL’ye satılığa çıkarıldı. Kilisenin satış ilanda, “Mülk şahsa ait özel bir mülktür” bilgisi verildi. Kilisenin İbrahim Aycun’dan oğlu Murat Aycun’a miras kaldığı belirtildi. Aycun, kiliseyi, beş yıl önce ve geçen yıl ekim ayında da aynı fiyattan satışa çıkarmıştı.

“KİLİSE İBADETHANE DIŞINDA BİR ŞEY OLURSA BERBAT OLUR”

Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün, ANKA Haber Ajansı’nın sorusu üzerine “Mardin dinlerin, kültürlerin şehridir. UNESCO’ya aday bir şehirdir. Yarın herkes bir tapu çıkarsa, Mardin’e diller, dinler şehri demenin bir anlamı kalmıyor” sözleriyle sitem etti. Kuryakus Ergün, kilisenin tapusunun bulunduğu Aycun’un zararının devlet tarafından karşılanıp kilisenin Süryanilere bırakılmasını isteyen Ergün, “Süryani cemaatinin yapı için istenen bedeli vermesi mümkün değil” dedi.

“DEVLETİN İNSAFINA BIRAKIYORUM”

Süryani Cemaati Yönetim Kurulu Başkanı İliye Kırılmaz da “Uydurma bir tapu alınmış. Devletin insafına bırakıyorum. Çok üzgünüm” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com