2 bin 700 yıllık Side Antik Kenti üzerine otel inşaatı

Antalya Manavgat'taki Side Antik Kenti'nin, belediye tarafından yapılan revizyon planlamasıyla tarih kalıntıların üzerine beton inşa edildi.

KRONOS 01 Mayıs 2021 GÜNDEM

Antalya Valiliği, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Manavgat Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü Side İmar Uygulama Planı Antik Side Kentsel Tasarım Projesi kapsamında Side Kale içinde birçok otel yıkılarak yerine yeni imar planına göre yapı yapma izni verildi.

Yıkılan otellerin altında yapılan kazılarda M.S. 267 yılında Roma İmparatoru tarafından gönderilen ve taş üzerine işlenmiş mektup, kilise kalıntıları gibi birçok tarihi eser gün yüzüne çıktı. Kale içinde kazılan her yerde tarihi eser kalıntılarının çıktığı antik kentte, birçok tarihi eserin üzerine yeni oteller yapılarak betonarme yapıların altına gömülüyor.


 

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, inşaat alanları brandalarla çevrilirken, brandaların arkasında bir buçuk ve 2 metre yüksekliğinde beton kirişler yükseliyor. İnşaatlar orta ölçekli butik otel inşası için yapılıyor.

SİDE ANTİK KENTİ

2 bin 700 yıllık tarihe sahip olan ve Pamfilya Bölgesi’nin önemli liman kentlerinden olan Antik Side Kenti 10’uncu yüzyılda terk edilirken, 1895 yılında Girit Adası’ndan gelen göçmenlerle tekrar yerleşime açtı.

Turizm alanı içinde yer alan Antik Side Kenti, 1980’li yıllarda gelişen turizm hareketine paralel olarak kontrolsüz bir şekilde antik döneme ait kültür varlıkları üzerine yeni yapılar kuruldu.

Antik Side Kenti, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1990 yılında 1’inci Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak kabul edildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com