Lokanta ve kafeler açıldı mı: 2 milyon işçi maaşsız izne gönderildi

Koronavirüsün ikinci dalgasında ücretsiz izne gönderilen 2 milyon işçiye nakdi ücret desteği verilmiyor. Aileleriyle birlikte 8 milyon vatandaş 10 aydır hiçbir geliri olmadan yaşamaya çalışıyor.

KRONOS 02 Şubat 2021 EKONOMİ

Lokanta, restoran ve kafeleri açmayan AKP hükümeti, ücretsiz izin parası alabilmek için de 17 Nisan 2020 tarihini şart koydu. Patronlar, bu tarihten sonra işe giren ve iş değiştiren 2 milyon çalışanı ücretsiz izne gönderdi. Nakdi ücret desteği alamayan aileleriyle birlikte yaklaşık 8 milyon vatandaş 10 aydır gelirsiz yaşamaya çalışıyor.

Türk-İş heyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bu vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için rapor sundu.

YENİ İŞE GİRENLER VE İŞ DEĞİŞTİRENLERE MAAŞ YOK

Koronavirüs salgını döneminde İş Kanunu patronların işçiyi çıkarmasını yasakladı. İşveren işten çıkarma yasağı süresinde çalışanları ücretsiz izne gönderiyor. İşsizlik Sigortası Kanunu’na göre ise ücretsiz izne çıkartılan işçilerden sadece bir işyerinde 17 Nisan 2020 itibarıyla sigortalı çalışanlara nakdi ücret desteği veriliyor. 17 Nisan 2020’den sonra işe giren veya iş değiştirenler ücretsiz izin desteği alamıyor.

AİLELERİYLE BİRLİKTE 8 MİLYON VATANDAŞ

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre geçen yıl nisan ayından sonra 1 milyon 543 bin kişi yeni işe girdi. Çalıştığı iş yerini değiştirenler dahil edildiğinde bu rakam 2 milyonu buluyor. Aileleri dahil edildiğinde 8 milyon vatandaş hiçbir geliri olmadan ayakta kalmaya çalışıyor. Mağdur vatandaşlar, 10 aydır ne nakdi ücret desteği alıyorlar, ne de kısa çalışma ödeneği veriliyor. Bu kişiler maaşsız geçinmeye çalışıyor.


 

GÜNLÜK 39,24 TL, AYLIK 1.177 TL

Koronavirüsün birinci dalgasında nakdi ücret desteği almaya kazanan ve iş değiştirmeyenler maaş alabiliyor. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan nisan-aralık 2020 döneminde işini değiştirmeyen 2 milyon 291 bin 754 kişiye ücretsiz izin parası verildi. Nakdi ücret desteği olarak da bilinen bu destek günlük 39,24  lira. Aylık ise 1.177 lira olarak ödeniyor.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com