Erdoğan rejimine ihale kanunu dayanmıyor: 19 yılda 192. kez değiştirilecek

AKP’nin tek başına iktidar olduğu 2003’ten bu yana tam 191 kez değişiklik yapılan 'Kamu İhale Kanunu' yine değiştirilecek.

KRONOS 30 Nisan 2021 GÜNDEM

Daha önce birçok kere değiştirilen ve her değişikliğin ardından bir rant ve talan gerçeğinin ortaya çıktığı Kamu İhale Kanunu 192. kez değiştiriliyor.

Sözcü gazetesinden Çiğdem Toker’in haberine göre, 19 yılda 192. kez değiştirilecek olan Kamu İhale Kanunu akıllara bu yasanın neden bu kadar çok değiştiği sorusunu getiriyor. Yürürlüğe girdiği 2003 yılından beri iktidar tarafından 191 kez değişen, yasa sil baştan ele alınıyor. Toker, değişiklik için “Madem doğrusu bunlardı, onca yanlış, usulsüz ihale ne olacak sorusunun cevabı yok tabii,” değerlendirmesinde bulundu. Toker şunları yazdı:

AB’YE UYUM SAĞLAMA ZORUNLULUĞU

“Kamu İhale Kurumu kapsamlı çalışma içinde. 100 sayfalık metni, şu meslek örgütlerine gönderdi: TOBB, TMMOB, TÜSİAD, MÜSİAD, TMB, TESK, TÜRMOB, TİSK’in yanı sıra tıbbi cihaz, sağlık, inşaat sanayicileri örgütleri.
Amaç, “ekonomi reformları”ndaki “kamu alım ihalelerinde reform yapılacaktır” hedefini hayata geçirmekmiş.

AB’nin kamu alımları direktifleri son on yılda köklü değişikliklere uğradığı için uyum sağlamak zorunluymuş.
Yeni paket, ortamın “gül bahçesine” döneceği, saydam, katılımcı ihaleler döneminin başlayacağı anlamına gelmiyor tabii. Kanunu yamalı bohçaya döndüren de bu iktidardı, şimdi anlatacağım değişikliği hazırlayan da.”

YANDAŞA PEŞKEŞ ANLAMINA GELEN MADDE DARALTILACAK

Bugüne kadar söz konusu kanunun 21/b maddesi kapsamında şeffaflık, açıklık ve hesap verilebilirlikten uzak şekilde birçok ihale yandaş şirketlere verildi. Yazısında bu maddenin kapsamının daraltılacağını belirten Toker, şöyle devam etti:

“Hedeflenen değişikliklerin ikisi çok şaşırtıcı:
-İktidar yanlısı şirketlere hep kazandıran, iyi niyetli kullanılmayarak kamuyu zarara sokan (kitabını yazdığım) 21/b’nin hacmi daraltılacakmış.
– Alfabenin 29 harfini tüketip iki haneli harf dizini başlatan “istisnalar” azaltılıyor.
(“İstisna” neydi? Derseniz: “Şu iş veya şu kurum Kamu İhale Kanunu’na tabi değil” demek.
-Enerji, su, ulaştırma ve telekomünikasyon sektörlerindeki kamu kuruluşlarına ayrı kanun geliyor: Adı “Sektörel Kamu Alımları Kanunu” olacak.
-Yasak fiil ve davranışların kapsamı genişletiliyor” ifadelerini kullandı. Yazının devamı ise şöyle:


 

‘İHALE, ACİL AMACIN GİDERİLMESİYLE SINIRLI OLACAK’

“Pazarlık usulünün bir türü olan 21/b’nin yeni hali şöyle planlanmış:
İhalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması durumunda, ivediliği doğuran halin giderilmesi amacıyla sınırlı olarak, doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların ortaya çıkması üzerine yapılacak mal veya hizmet alımları ile yapım işleri.

İdarenin kusurundan kaynaklanmayan ve önceden öngörülmesi mümkün olmayan durumların ortaya çıkması üzerine yapılacak mal veya hizmet alımları.

NE DEĞİŞİYOR? 

“Ne değişiyor?” derseniz hemen söyleyeyim. Çok ilginç buldum: 21/b maddesine, bu usulün yoğun ve usulsüzce kullanıldığı dönemde (eleştiriler artınca) torba yasayla eklenen ibare çıkarılıyor. O da şu:
“Veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde”
21/b’deki düşünülen diğer değişiklik: İhale, yapılmasını gerektiren acil amacın giderilmesiyle sınırlı olacak.
“Madem doğrusu bunlardı, onca yanlış, usulsüz ihale ne olacak” sorusunun cevabı yok tabii.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com