Asgari ücret 8 bin 500 TL: TÜRK-İŞ yok, Erdoğan işverenle duyurdu

2023 yılı için asgari ücret net 8 bin 500 TL olarak açıklandı. Erdoğan'ın düzenlediği Beştepe'deki toplantıya TÜRK-İŞ katılmadı, Erdoğan rakamı işveren temsilicisi ile duyurdu.

KRONOS 22 Aralık 2022 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere yeni asgari ücreti net 8 bin 500 TL olarak açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenlediği basın toplantısında asgari ücreti açıkladı. Türk-İş’in açıklanan rakama şerh koyarak toplantıya katılmadığı ve Erdoğan’ın işveren temsilcisi ile açıkladığı asgari ücret 2023 yılı için net 8 bin 500 TL oldu.

ÇALIŞAN TEMSİLCİLERİ KATILMADI

Erdoğan’ın, milyonların beklediği asgari ücret açıklamasını yaptığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki açıklamalardan öne çıkan başlıklar şöyle:

“Çalışan ve işveren tarafları ortak rakamda anlaşamadılar. Her kesim kendi öncelikleri, kendi hassasiyetleri doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Bize düşen görev en doğru, en hakkaniyetli sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Ne emekçilerimizin haklarının yenmesine ne de işverenlerimizin altından kalkacak yükün bindirilmesine izin veririz. Uzlaşma için samimi gayret sarf ettik. Gönlümüz çalışan temsilcilerinin de aramızda olmasını isterdi.

Geçmiş yıllarda da taraflar uzlaşmaya varamadığı halde hükümetçe sonuçlandırılan müzakereler vardır. Bu defa da öyle yaptık. Açıklayacağımız rakam ülkenin genel ekonomik görünümüyle uyumludur. Büyüme gayretlerimizin en somut sonuçlarını çalışma hayatında aldığımı gerçektir. 31.6 milyonluk istihdamla tarihin en yüksek çalışan rakamına ulaştık. Küresel krizin gelişmiş ülkeleri dahi ciddi şekilde sarstığı günlerde Türkiye’nin kalkınmasını sürdürmesi tüm dünyada ilgiyle takip edilmektedir.

Çalışma hayatından sosyal yardımlara, yatırımların teşvikinden sanayi ve tarım üretiminin desteklenmesine bu gayretin neticelerini görmek mümkündür. Memur ve emekli maaşlarında yapılacak artış oranlarını da bu şekilde tespit edeceğiz. Adeta akrebin kıskacında yoğrularak gelişen Türkiye’nin imkanlarını her bir insanımızın emrine vermeyi sürdüreceğiz.

‘SIRTIMIZDA BU DEVLETİN KÜFESİ VAR’

2002’de 184 lira olan asgari ücret bizim dönemimizde nominal olarak 30 kat, reel olarak yüzde 142 oranında artmıştır. Geçtiğimiz yılbaşında yüzde 50 oranında artış yaparak 425o liraya yükseltmiştik. Asgariden alınan gelir ve damga vergisini de kaldırmıştık. Yıl içinde enflasyonda yaşanan yüksek artış bizi temmuzda yeni bir düzenlemeyle 5 bin 500 liraya çıkartmaya yöneltmiştir. Bunları yaparken sırtımızda bu devletin küfesi var.

Yıl içinde asgari ücrette ortalama yüzde 80 ve kümülatif yüzde 95 oranında artış sağlamıştık.

Biz çok hassasız ve 85 milyon nüfusu olan ülkemiz ki bu yıl 1 milyonun üzerinde artış söz konusu. Yıl sonu itibarıyla nüfus 86’yı aşabilir. Bu ayla birlikte enflasyon oranlarının hızla aşağıya düşüşüne şahitlik edeceğiz. Enflasyonu yıl ortasın yüzde 30’lu, yıl sonunda yüzde 20’li rakamlara indirmeye kararlıyız.

Beklenmedik tabloyla karşılaşırsak yine ara düzenleme yapmaktan kaçınmayız. İşçilerimizin gelir ve refah seviyesini artırmış yönetim olarak hiç kimsenin hakkının zayi olmasına izin vermeyiz. Biz milletimiz için varız.

Net asgari ücret 2023 yılında 8 bin 500 lira olarak mutabık kaldık. Yeni asgari ücretin çalışanlarımız ve işverenlerimiz başta olmak üzere hayırlı olmasını diliyorum.”

TÜRK-İŞ KATILMADI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, üçüncü asgari ücret toplantısı sonrası tekliflerinin 9 bin TL olduğunu açıklamıştı. Erdoğan’ın açıklaması beklenirken TÜRK-İŞ asgari ücret toplantısına katılmayacağını açıkladı. Türk-İş, rakama muhalefet şerhi koyacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com