205 bin metrekareye ulaştı: ‘Kızılbük’deki bu garabeti kimse görmüyor mu?’

Sinpaş Grubu’nun Marmaris İçmeler’deki devremülk inşaatı, Milli Park sınırları içinde olmasına ve tüm tepkilere rağmen sürüyor. 10 kat yüksekliğe ve 205 bin metrekarelik büyüklüğe ulaşan inşaatı gündeme getiren Gazete Oksijen yazarı Ali Boratav, “Bu garabeti kimse görmüyor mu?” diye sordu.

KRONOS 12 Nisan 2024 GÜNDEM

Milli Park sınırları içinde olmasına karşın başlayan ve tüm tepkilere rağmen devam eden Muğla’da Sinpaş Grubu’nun, Marmaris İçmeler’deki Kızılbük Thermal Wellness Resort projesi, 10 kat yüksekliğe ve 205 bin metrekarelik büyüklüğe ulaştı.

Gazete Oksijen yazarı Ali Boratav, söz konusu projeyle ilgili sorunları aktardığı bugünkü “Bu garabeti kimse görmüyor mu?” başlıklı yazısında tepkisini “Bir kitap olur ama Marmaris geri gelmez” diye uyardı.

‘BU KADAR ÇOK DAVA KONUSU OLAN İNŞAAT GÖRÜLMEMİŞTİR’ 

Ali Boratav, “Türkiye kıyılarında bu kadar çok protesto ve bu kadar fazla sayıda dava konusu olmuş bir inşaat da herhalde görülmemiştir. Ama ne hikmetse, Çevre Bakanlığı, Muğla Valiliği bu girişime her kapıyı açıyor; Marmaris Belediyesi açılan her dava daha bitmeden yeni bir ruhsat veriyor. Ve inşaat tüm hızıyla sürüyor” eleştirisi getirdi.

Boratav “Çünkü bu proje, her ne kadar son yangından büyük zarar görmüş olsa da Marmaris’in yeşil doğasına büyük bir darbe. Ayrıca hem limanı çevreleyen beton duvara çok büyük bir hakla eklenmiş olacak, hem de zaten can çekişen Marmaris liman bölgesinde denizi hayli olumsuz etkileyecek…” ifadelerini kullandı.

‘BELEDİYE, PROJEYE 55 YENİ İNŞAAT RUHSATI VERMİŞ’

“Son dönem Marmaris Belediye Başkanı, Kızılbük projesine 55 yeni inşaat ruhsatı vermiş. Proje 1987 yılında ilk yapı ruhsatını aldığında 46 bin metrekare. Bu 55 yeni ruhsat ile birkaç yıl içinde 205 bin metrekare büyüklüğe ulaşmış” bilgisini paylaşan Boratav, “Anlaşılamayan nokta ise şu: CHP’li Marmaris Belediyesi nasıl olmuş da milli park içindeki bu proje için önüne gelen her dilekçeyi, projeyi onaylayıvermiş?” diye sordu.


‘6 BİN KİŞİLİK EK BİR NUFUSTAN BAHSEDİLİYOR’ 

Yazısında, projeyle bölgenin kaldıramayacağı büyüklükte insan sayısına ulaşılacağına ve bunun beraberinde  getireceği sorunlara dikkati çeken Boratav “Proje sahasında özellikle yaz aylarında en aşağı 6 bin kişilik bir ek nüfustan bahsediliyor” diye yazdı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com