“20’li yaşlar challenge” yüzünüzü çalabilir

İşadamları, siyasetçiler, gazeteciler, sanatçılar ve sporcular 20'li yaşlarına ait fotoğrafları paylaşma yarışına girdi. Sosyal medyayı kasıp kavuran akım sayesinde birilerinin veri topladığına işaret ediliyor: "Çok yakında yüz tanıma şifrenin yerini alacak. Bunun, şifrenizi paylaşmaktan farkı yok."

KRONOS 06 Mayıs 2021 GÜNDEM

Görsel veri işleme alanında dünyada öne çıkan Syntonym’in kurucusu Batuhan Özcan, “Yüz bir insanın genetik verilerini barındırıyor. Sosyal medyadaki bu yöndeki uygulamaları kullanmayın.” dedi.

“20’li yaş challenge” akımından yüz tanıma sistemi üzerine çalışanların yararlanabileceğini belirten Özcan, şunları söyledi: “Çünkü çözmeye çalıştıkları sorunlardan biri de yaşlanmanın oluşturduğu yüzdeki değişikliklere karşı algoritmaya direnç kazandırmak. Bu akım doğrudan bu amaçla başlatılmıştır demek zor, fakat bundan faydalanabilecekleri çok aşikâr. Facebook ve Instagram daha önce ‘10 yıl challenge’ yapmışlardı. İnsanın her yaş dönümünü kayıt altına alıyorlar. Farklı algoritmalar oluşturuyorlar.”

“ŞİFRENİZİ PAYLAŞMAKTAN BİR FARKI YOK”

Sosyal medya üzerinden toplanan veriledin çok rahat kullanılabileceğini belirten Özcan, “Bu tarz uygulamalarda dikkatli olmak veri paylaşmamak gerekir. Çünkü ileri teknolojilerde banka hesabımıza ya da evimize yüz tanımayla girebiliriz. O zaman bu veriler kullanılabilir. Bunun, şifrenizi paylaşmaktan farkı kalmıyor.” dedi.

Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu ise, Milliyet’e verdiği mülakatta 20’li yaşlarda çekilen fotoğrafların paylaşılmasının büyük veriye eklenebilecek bir veri olduğunu dile getirdi.

“Kişinin şimdiki hâliyle 20 yaşlarındaki halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki veriler oluşturulabilir.” diyen Akkoyunlu, “Bu konuda ırk analizi yapıldığı şeklinde çeşitli spekülasyonlar var. Ancak bu çok uç bir olay. Faceapp gibi uygulamalar için önemli bir veri olabilir. Algoritmaları besleyen bu veriler, 20 yaşındaki birinin de aynı şekilde nasıl yaşlanacağını gösterebilen bir uygulamaya dönüşebilir.” ifadelerini kullandı.


 

Akkoyunlu, “Bu tarz uygulamalarda şu an için bilinen bir risk yok, fakat geleceğin teknolojisinde olabilir. İstihbarat servisleri, son fotoğrafı 20 yaşında çekilmiş birinin 40-50 yaşında nasıl gözükeceğini görebilir.” diye konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com