240 bin dolar buharlaştı, Binance “korsanlar almıştır” dedi

Thodex, Vebitcoin ve Sistemcoin gibi kripto para işlemi yapılan platformlarda milyarlarca liralık tasarruf birilerinin cebine girdi. Şimdi de "dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri" olarak gösterilen Binance benzer iddiaların odağında.

KRONOS 06 Eylül 2021 EKONOMİ

Changpeng Zhao’nun kurduğu ve işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın Türkiye platformunda mağduriyetler artıyor.

Dış ticaretle uğraşan Beşir B. (42), reel ticaretin yanı sıra bir kaç yıldır kripto para piyasasında iş yapan bir isimdi. “Gözüm 7/24 ekranda.” diyen Beşir B., 2 Eylül’de 4 ayrı kripto para borsasına 900 bin Amerikan Doları yatırdı. B.’nin ifadesine göre, anılan paranın bir kısmı akrabalarına aitti.

Kayıtlara göre Beşir B., 900 bin doları 4 ayrı borsaya bölüştürdü. 5 ay önce işlem yapmaya başladığı Binance Türkiye’ye ise 240 bin dolar yatırdı. İşlemin yapılış saati ise 12.09 olarak kayda girdi. İşlem yapmak için iki ayrı doğrulama kodunun girilmesi gerekiyor. Beşir B. de bu doğrulama kodlarını girerek hesabına ulaştığını, söz konusu parayı yatırdığı gibi TL’ye çevrilmesi için de talimat verdiğini söyledi.

YATIRDIĞI PARA 4 DAKİKA İÇİNDE BAŞKA CÜZDANA AKTARILDI

Hesabına yeniden giriş yapan Beşir B., o an şok geçirdi. Kendi ifadesi ile bir an ekranı yanlış gördüğünü düşündü. Ancak daha dikkatli baktığında gerçeği fark etti. Beşir B.’nin hesabına yatırdığı para başka bir cüzdana aktarılmıştı.

Büyük bir sorun ile karşı karşıya olduğunu anlayan B., paranın gönderildiği hesabı ve saatini gördü. Buna göre, 200 bin dolarlık transfer saat 14.02’de, kalan kısım ise 14.06’da aynı hesaba aktarılmıştı.

ŞİRKETİN WEB  SİTESİNDE TELEFON NUMARASI YOK

Beşir B., hemen Binance Türkiye ekibi ile temasa geçti. Şirketin web sitesinde herhangi bir telefon numarası olmadığı için e-posta gönderdi ve başına gelenleri bildirdi.


 

Şirket görevlisinden, Beşir B.’ye 1,5 saat sonra gelen cevapta şöyle denildi: “Çekim işlemi için gerekli doğrulama kodları girilmiş. Binance Türkiye üzerinde bir güvenlik açığı bulunmuyor. Hedef adresin sahibini belirlemek mümkün değil. Çalınan paraları hedef adresten kurtarmak da mümkün değil. Çünkü blok zincirdeki bir işlemi tersine çevirmek imkânsız.”

Şirketten gelen bir diğer e-postada ise, Beşir B.’ye, polise ve savcılığa müracaat edebileceği belirtildi.

“ŞİRKET HAKKINDA EL KOYMA KARARI VERİLSİN”

Şirket ile olan temasından olumlu bir sonuç alamayan Beşir B. savcılığa müracaat ederek, Binance Türkiye’nin sahibi konumundaki BN Teknoloji AŞ’de, ilgili bilgisayar ve programlara dair arama ve el koyma talebinde bulundu.

Dilekçede Google da yazı yazılarak, Beşir B.’nin tanımlı e-posta adresine bir doğrulama kodunun gönderilip gönderilmediğinin sorulması talep edildi.

“GÜVENLİK ZAFİYETİNİN SORUMLUSU BINANCE TÜRKİYE”

Beşir B.’nin avukatı Ahmet Ekin, Hürriyet’e verdiği mülakatta, “Müvekkil üzerine tedbirlerini almış. İki aşamalı güvenlik sistemini aktif hale getirmiş. Hırsızlık olayı müvekkilin cihazlarındaki güvenlik açığından kaynaklansaydı, diğer borsalardaki varlıklarının da zarara uğraması beklenirdi. Olaydan sonra korsanın göndermiş olduğu e-postalarda müvekkilden Binance Türkiye hesabına 240 bin dolar aktarması talep edildiği de gözetildiğinde zafiyetinin tamamen ilgili şirketten kaynaklandığı sonucuna ulaşılmaktadır.” dedi.

BAŞKA BİR KİŞİ DE 26 BİN DOLAR KAPTIRDI

A.Y. isimli bir başka kripto para yatırımcısı ise Binance Türkiye’den Binance Global’e aktardığı 26 bin dolarının buharlaştığını ifade etti.

Aynı kişi, “Kripto para borsalarına yasal düzenleme geciktikçe şikâyetler artıyor. Sadece Thodex değil, dünyanın en büyük kripto para borsalarında da mağduriyetler var.” yorumunda bulundu.

Binance Türkiye ile ilgili çok sayıda kişi de çeşitli şikâyet platformlarında mağduriyetini dile getiriyor. Müşterinin hesabına erişmesi için borsa tarafından gönderilen doğrulama kodunu girmesi gerekiyor. Ancak şikâyetlerin önemli bir bölümünü borsaya girmek için kullandığı e-mail adresine bu doğrulama kodunun gelmemesi oluşturuyor.

BINANCE TÜRKİYE: MÜŞTERİ SALDIRIYA MARUZ KALMIŞ OLABİLİR

Binance Türkiye’den yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi: “Platform olarak bizim gözümüzde bu işlem kullanıcının hesabından para çekmesi olarak görünüyor. Eğer kullanıcı bu işlemleri kendisi yapmadıysa, e-posta adresi, cep telefonu ya da bilgisayarı bir saldırıya maruz kalmış olabilir. Bu olayda, her hangi bir personelimizin dahlinin olması söz konusu değil. Sorun da bizim sistemimizden kaynaklı görünmüyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com