26 milletvekili, belediye başkan adayı olmuştu: İşte kazananlar…

31 Mart seçimlerinde 26 milletvekili birçok il ve beldeden belediye başkan adayı olmuştu. Sandıklardan gelen veriler doğrultusunda sonuçlar belli oldu. Sandıktan kimler çıktı?

KRONOS 01 Nisan 2024 GÜNDEM

31 Mart yerel seçimlerinde siyasi partilerce İYİ Parti’den 7, CHP ve Saadet Partisi’nden 5’er, AK Parti’den 4 olmak üzere toplamda 26 milletvekili belediye başkanı adaylığı için yarıştı. Sonuçlar belli oldu. İşte detaylar…

Aday gösterilen 26 milletvekilinden dört CHP’li isim seçimleri kazandı. Burcu Köksal Afyon, Abdurrahman Tutdere Adıyaman, Hasan Baltacı Kastamonu, Ahmet Önal Kırıkkale Belediye Başkanlığını kazandı.

Yerel seçimlerde siyasi partilerce 26 milletvekili belediye başkan adaylığı listesine konuldu. İYİ Partiden 7, CHP ve Saadet Partisinden 5’er, AKP’den 4, DEVA Partisi, DEM Parti ve Türkiye İşçi Partisi’nden 1, HÜDA PAR’dan 2 milletvekili belediye başkanlığı için yarıştı. Bu vekillerden sadece CHP’li 4 isim belediye başkanı seçildi.

SADECE CHP ADAYLARI KAZANDI
31 Mart yerel seçim sonuçlarına göre aday gösterilen 26 milletvekilinden sadece dördü seçimi kazandı. Bu isimler de CHP’den oldu. CHP Grup Başkanvekili ve Afyon Milletvekili Burcu Köksal Afyon, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere Adıyaman, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı Kastamonu, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal Kırıkkale Belediye Başkanlığını kazandı. CHP’nin kazanamayan tek vekili ise Malatya’dan aday olan Veli Ağbaba oldu. Ağbaba yüzde 37,28 oranında oy alarak seçimi ikinci tamamladı.

Bu durumda seçimi kazanan milletvekillerinin göreve başlamalarıyla 129 olan CHP’nin Meclisteki sandalye sayısı 125’e düşecek.

AK PARTİ
İstanbul milletvekili Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için aday olmuştu. Kurum, %40 oyla seçimden 2. olarak çıktı.

Aydın milletvekili Mustafa Savaş, Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için aday olmuştu. Savaş, seçimi %36 oyla ikinci olarak tamamladı.

Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu, Eskişehir Belediye Başkanlığı için aday olmuştu. Hatipoğlu, %38 oy alarak ikinci oldu.

İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir’in Konak ilçesinde belediye başkanı adayı olmuştu. Çankırı, sandıktan %33 ile ikinci olarak çıktı.

MHP MİLLETVEKİLLERİNİ ADAY GÖSTERMEDİ
Mecliste grubu bulunan partilerden milletvekilleri arasından aday çıkarmayan tek parti MHP, en çok milletvekilini aday listesine koyan parti ise 7 isimle İYİ Parti oldu.

Ümit Özlale

İYİ PARTİ
İYİ Partide Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş Taş Adana Büyükşehir, İzmir Milletvekili Ümit Özlale İzmir Büyükşehir, Bursa Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu Bursa Büyükşehir, İstanbul Milletvekili Mehmet Satuk Buğra Kavuncu İstanbul Büyükşehir, Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez Balıkesir Büyükşehir, Muğla Milletvekili Metin Ergun Muğla Büyükşehir, Denizli Milletvekili Yasin Öztürk Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak bildirildi.

SAADET PARTİSİ
Saadet ve Gelecek partilerinin TBMM’de bir araya gelerek Saadet Partisi çatısı altında oluşturduğu ortak grupta yer alan 20 milletvekilinden 5’i seçimlerde aday gösterildi.

İstanbul Milletvekili Birol Aydın Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir, Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan Saadet Partisi Kayseri Büyükşehir, Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün Gelecek Partisi Denizli Büyükşehir, Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan Saadet Partisi Hatay Büyükşehir, Grup Başkanı ve Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ Gelecek Partisi Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak belirlendi.

Saadet Partisi grubundan belediye başkan adayı gösterilen milletvekillerinden birinin seçilmesi halinde partinin Meclis grubu düşecekti.

DEM, DEVA VE TİP 1, HÜDA PAR 2 ADAY İLE YARIŞTI
DEM Parti’nin 31 Mart seçimlerinde aday listesinde yer verdiği tek isim Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş oldu. Beştaş, partisince İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi.


Mecliste 15 milletvekili ile temsil edilen DEVA Partisi’nde Ankara Milletvekili İdris Şahin, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak belirlendi. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş Kocaeli’nin Gebze ilçesinde belediye başkanlığı için yarışacak. HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı Batman’dan, Mersin Milletvekili Faruk Dinç ise Diyarbakır’dan aday gösterildi.

15 GÜN İÇİNDE TERCİH HAKLARINI KULLANACAKLAR
Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un “Milletvekilliği, belediye başkanlığı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği ile muhtarlık bir şahıs uhdesinde birleşemez” hükmü gereğince belediye başkanı seçilen milletvekilleri, seçim sonuçlarının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde tercih haklarını kullanacak. Bu süre içinde tercih haklarını kullanmayanlar seçildikleri yeni görevi reddetmiş sayılacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com