28 yaşındaki depresyon hastası kadına ötenazi uygulanacak

Hollanda'da yaşayan 28 yaşındaki Zoraya ter Beek'e depresyon ve sınırda kişilik bozukluğu nedeniyle ötenazi uygulanacak.

KRONOS 03 Nisan 2024 DÜNYA

Hollanda’nın Almanya sınırına yakın küçük bir köyünde erkek arkadaşı ve iki kedisiyle yaşayan 28 yaşındaki Zoraya ter Beek’in hayatına yasal olarak son vermeye karar verdiği belirtildi. Fiziksel bir hastalığı olmayan Hollandalı bir kadına depresyon ve sınırda kişilik bozukluğu nedeniyle ötenazi uygulanacak.

Hayatı boyunca ruh sağlığı sorunlarıyla uğraştığını söyleyen genç kadına mayıs ayında ötenazi yapılması planlanıyor.

Hollanda’daki Kampen İlahiyat Üniversitesi’nden sağlık etiği uzmanı Stef Groenewoud, “Ötenaziyi doktorlar ve psikiyatristler tarafından masaya getirilen kabul edilebilir bir seçenek olarak görüyorum, oysa daha önce son çareydi. Özellikle psikiyatrik hastalıkları olan kişilerde sağlık çalışanlarının eskisinden daha kolay vazgeçtiği bir olgu görüyorum” diye konuştu.

Ter Beek, hayatı sonlandıran ilacın, yanında erkek arkadaşıyla birlikte evinin kanepesinde verileceğini söyledi.

ÖNCE SAKİNLEŞTİRİCİ VERİLECEK

Doktorlar önce sakinleştirici, ardından da kalbini durduracak bir ilaç verecek. Cenaze töreni yapılmayacak.

Hollanda medyasına göre, 2022’de Hollanda’da 8 bin 720 ötanazi ölümü yaşandı. Bu, ülkedeki tüm ölümlerin kabaca yüzde 5’ini temsil ediyor ve bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 14’ten daha yüksek.

Şubat ayında 93 yaşındaki eski Hollanda Başbakanı Dries van Agt ve eşi de ötenazi nedeniyle el ele yaşamlarına son vermişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com