280 bin euroya Portekiz’de ailece yeni hayat

Türkiye'den sermaye ve beyin göçü hızlandı. İkamet izni için İngiltere, Portekiz, Yunanistan, İspanya ve Malta gayrimenkul alırken en fazla tercih edilen ülkeler.

KRONOS 05 Haziran 2023 EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin akabinde Avrupa’ya göç etmek isteyenlerin sayısı artıyor. İstanbul’da evini satan bazı zenginler Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden ev alıyor.

Vesta Global Kurucu Ortağı Teuta Narazan, “Yurt dışından konut almak daha çok tercih edilmeye başladı, bu şekilde yüzde 40 artış var.” dedi.

“Küçük çocuğu olanlar ağırlıklı Portekiz’i tercih ediyor. Yunanistan, Karayipler de ilgi görüyor.” diyen Narazan’a göre, İstanbul’da gayrimenkul fiyatları tarihteki en yüksek seviyeye çıktı. Mülk sahipleri bu fırsatı Avrupa’dan ev almak için değerlendiriyor.

Türkiye İstatis­tik Kurumu (TÜİK) verile­rine göre; Türkiye vatandaşları farklı ülkelerde 2020 yılında 35 bin 184 adet konut satın alındı.

2021 yılında söz konusu sayı 45 bin 789 adete yükseldi. 2023 yılında 50 bin eşiğinin geçilebileceği ve tarihî bir rekor kırılabileceği belirtiliyor.

250 BİN EUROYA GAYRİMENKUL ALANA İKAMET İZNİ

Narazan, “İstanbul’da gayri­menkul fiyatları Avrupa şe­hirleriyle yarışıyor. Bunun so­nucu İstanbul’da yeni bir ko­nut almak yerine yurt dışında konut almak daha tercih edi­lir hale gelmeye başladı.” dedi.

Nazaran, AB ülke­lerinde serbest dolaşım hak­kı kazanmak isteyenlerin gayrimenkul almayı tercih ettiğini söyledi.

Narazan, “Golden Visa; İspanya, Por­tekiz ve Yunanistan ile Malta’yı kapsıyor. Bu dört ülkede gay­rimenkul yatırımı yapan bi­reyler ikamet (oturum) izni ve vatan­daşlık alabiliyor. Aynı haklardan yatırımcının eşi, 21 yaşına kadar veya okuyan çocukları ile bakmakla yü­kümlü oldukları ebeveynle­ri de faydalanabiliyor. Yatı­rım tutarı Yunanistan’da 250 bin euro, Portekiz’de 280 bin eurodan başlıyor; İspanya’da 500 bin euroyu buluyor.” dedi.


 

Narazan, Dünya’ya verdiği mülakatta şunları dile getirdi: “Özellikle kira sınırlamasın­dan bu yana en az yüzde 40 artış söz konusu. Portekiz’de 280 bin euroya daha büyük metrekarede ev alabiliyorsu­nuz.”

İngiltere’nin muteber gazetelerinden The Times, 31 Mayıs tarihli nüshasında yayımlanan Türkiye’e dair bir haberde, “Türkiye’nin zenginleri paralarını Londra’ya kaçırıyor.” ifadelerine yer vermişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com