3 kişiden 2’si işsiz, Bakan ‘istihdamda tarihi zirvedeyiz’ dedi

DİSK-AR'ın 2023 yılının 4. çeyreğine ilişkin raporuna göre, Türkiye'de çalışabilir durumda olanların yalnızca üçte biri istihdam edilebildi. Çalışma Bakanı Işıkhan ise artan işsizlik verilerine rağmen 'istihdamda tarihi zirvenin yakalandığını' iddia etti.

KRONOS 28 Şubat 2024 GÜNDEM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bursa’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde sivil toplum kuruluşları toplantısında konuştu.

Bakan Işıkhan, veriler işsizliğin arttığına işaret etse de Türkiye’nin istihdam ve iş gücünde en iyi verileri elde ettiğini iddia ederek süreci “İstihdamda tarihi zirve” olarak tanımladı.

TÜİK’in son verileri ise zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranının 2023 yılı aralık ayında bir önceki aya göre 2,1 puan artarak yüzde 24,7 olduğunu bildirmişti.

3 KİŞİDEN 2’Sİ İŞSİZ 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), 2023 yılının 4. çeyreğine ilişkin “İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu”nda ise Türkiye’de çalışabilir durumda olanların yalnızca üçte birinin istihdamda olduğu ifadeleri yer almıştı.

’22 YILIN EN DÜŞÜK İŞSİZLİK ORANINA ULAŞACAĞIZ’

DHA’da yer alan habere göre Bakan Işıkhan, istihdamda ve iş gücünde en iyi verilerin elde edildiği, tarihi zirvelerin yakalandığı bir sürecin içinde olduklarını belirttiği konuşmasında, son 22 yılın en düşük işsizlik oranına ulaşılacağının öngörüldüğünü belirtti:


‘İNŞALLAH YAKIN ZAMANDA GÖRECEĞİZ’ 

“Biliyorsunuz 2023 yılı istihdam ve iş gücü verileri, mart ayında açıklanacak. Öncü göstergeler mart ayında hem genelde hem kadınlarda hem de gençlerde 2002 yılından bu yana en yüksek iş gücüne katılım oranları ve istihdam oranlarının ortaya çıkacağına işaret ediyor. Yine aynı şekilde son 22 yılın en düşük işsizlik oranına ulaşacağımızı da öngörmekteyiz. Uyguladığımız politikaların ve reformların etkisini de inşallah yakın zamanda alacağız.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com