6-8 Ekim’de HDP’lileri Kobani’ye bakan götürmüş: Efkan Ala kimi işaret ediyor?

HDP'li siyasetçilerin tutuklanmasına ilişkin konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “"6-8 Ekim’de Kobani’ye bir bakan eşliğinde gittik. Beni Mürşitpınar’dan Kobani’ye geçiren bir bakandı. Gerçekte ne oldu? Efkan Ala’nın işaret ettiği güvenlik güçlerinin içindeki karanlık odaklar kimdi?" dedi.

KRONOS 05 Ekim 2020 GÜNDEM

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, gazeteci İsmail Küçükkaya’nın FOX TV’deki Çalar Saat programına katıldı. Sancar, 6-8 Ekim 2014 tarihindeki Kobani eylemleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında HDP’li siyasetçilerin tutuklanmasını değerlendirdi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir: 

d 6-8 Ekim’de HDP’lileri Kobani’ye bakan götürmüş: Efkan Ala kimi işaret ediyor?

d 6-8 Ekim’de HDP’lileri Kobani’ye bakan götürmüş: Efkan Ala kimi işaret ediyor?

d 6-8 Ekim’de HDP’lileri Kobani’ye bakan götürmüş: Efkan Ala kimi işaret ediyor?

HDP’nin, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüşmeleri olduğunu ve Kobani’ye kendilerini götüren kişinin bir bakan olduğunu söyleyen Sancar, “6-8 Ekim’de Kobani’ye bir bakan eşliğinde gittik. Akil İnsanlar Heyeti üyesi olarak beni Mürşitpınar’dan Kobani’ye geçiren bir bakandı. 6-8 Ekim’den bir hafta önceydi. Sırrı Süreyya Önder 48 saat İçişleri Bakanı’nın odasındaydı” diye konuştu.

“SİVİL KOMİSYON ARAŞTIRSIN”

Sancar, “52 insan yaşamını kaybetti. Birçok insan vahşice katledildi. Gerçekte ne oldu? Efkan Ala’nın işaret ettiği güvenlik güçlerinin içindeki karanlık odaklar kimdi? HDP’nin sorumluluğu var mı?” diye sorarak, “sivil bir komisyon araştırsın” çağrısı yaptı.

HDP, SİNE-İ MİLLET YAPAR MI?

Sancar, HDP’ye yöneltilen “sine-i millet” sorularına da cevap vererek, “Bunu sadece HDP’nin yapması iktidarı etkilemez. Baskılar karşısında çekilmek, bizi işlevlerimizden iddiamızdan uzaklaştırır. HDP’nin baskıya uğraması sadece HDP’nin meselesi değildir. Muhalefet gerçekten bu gidişatı durdurmak için meclisten çekilmeye karar verilirse bu düşünülür. Ancak çekilme gündemimizde yok” diye konuştu.

d 6-8 Ekim’de HDP’lileri Kobani’ye bakan götürmüş: Efkan Ala kimi işaret ediyor?

d 6-8 Ekim’de HDP’lileri Kobani’ye bakan götürmüş: Efkan Ala kimi işaret ediyor?

GİDİŞATI DEĞİŞTİRMENİN YOLU: ÖN ŞARTSIZ DİYALOG VE DEMOKRASİ İTTİFAKI

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le ilgili kahvaltı açıklamasını da değerlendiren Sancar, “Demirtaş’ın önerdiği aslında bir diyalog yoluydu. İnsanlar farklılıklarını konuşarak, çözebilirler. Bu da öyle bir açıklamaydı. Gidişatı değiştirmenin tek yolu geniş bir demokrasi ittifakıdır. Bizim önümüzdeki dönem yeni mücadele programının önemli bir başlığı tüm muhalefet liderleriyle görüşmek. Biz muhalefetle ön şartsız diyaloga hazırız. Tek tek tartışmak Türkiye için iyi değil. Önemli olan ortak bir bakış açısıyla bir yol açabilir miyiz, önemli olan bu” diye konuştu.

Sancar, “HDP’yi kapatsalar da kapatmasalar da partimiz ayakta” dedi.

TUTUKLANAN SİYASETÇİ SAYISI 25’E YÜKSELDİ

Kobani soruşturması kapsamında 82 siyasetçiye gözaltı kararı çıkarıldı. 20 Eylül 2019 tarihinde eski HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, 2 Ekim’de HDP’li Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekilleri Ayla Akat Aka ve Prof. Dr. Emine Beyza Üstün, eski DBP Eşbaşkanı Emine Ayna, eski HDP MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, eski HDP Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt, 12 Ekim’de eski DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve eski HDP milletvekili Aysel Tuğluk, 17 Ekim’de ise DBP’li eski Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, 3 Kasım’da Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eski Milletvekili İbrahim Binici, HDP PM Üyeleri Mesut Bağcık ve Ayşe Yağcı tutuklandı.

Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan siyasetçilerin sayısı 25’ye yükseldi.

EV HAPSİ VE YURT DIŞI YASAĞI…

25 Eylül’de gözaltına alınan ve 2 Ekim’de tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen siyasetçilerden eski HDP Milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder, eski MYK Üyesi Gülfer Akkaya ve eski milletvekili Altan Tan adli kontrol şartıyla, 17 Ekim’de tutuklu eski HDP Milletvekili Gülser Yıldırım “ev hapsi” şartıyla, 19 Ekim’de ise kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk yurt dışı yasağı şartıyla serbest bırakıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com