Ege Denizi faciasının yıldönümü: ‘Karanlık gecenin hiç sabahı olmadı’

Önceki gün Yunanistan’ın Sakız adası açıklarında batan bir teknede bulunan 7 kişinin hayatını kaybettiği facianın yıl dönümüydü. Facianın yıldönümünde duygularını dile getiren Aslan Oğuz Zenbil, "Karanlık gecenin hiç sabahı olmadı o günden beri" diyor.

KRONOS 30 Eylül 2020 GÜNDEM

Ege Denizi'ndeki faciadan sağ kurtulan Oğuz Zenbil, Bedirhan Zenbil, Yusuf Deniz, Arife Deniz, Alp Deniz, Büşra Deniz, Gonca Kara, Ebubekir Kara ve Ali İhsan Kara Atina'ya ulaştı.

27 Eylül 2019 tarihinde Yunanistan’ın Sakız adası açıklarında batan bir teknede bulunan 7 kişinin yaşamını yitirdiği haberi ‘son dakika’ olarak duyulduğunda çok az şey biliniyordu. Haklarındaki soruşturmalar, dışlanma ve sivil ölüm nedeniyle Türkiye’de yaşamayacaklarını düşünen 19 kişinin bulunduğu teknenin batmasıyla 1’i bebek, 4’ü çocuk olmak üzere 7 kişi boğularak can verdi. Faciadan sağ kurtulanlar tarafından Sakız Adası’nın Türkiye’ye bakan bir yamacında defnedilen 7 kişi facianın yıldönümüne anılıyor.

Sakız adası açıklarında meydana gelen kazada Mustafa Said Zenbil (12), Meltem Zenbil (40), Kevser Sezer (58), Mahir Işık (4 aylık), İbrahim Işık (3) Mustafa Kara (6) ve Gülsüm Kara (8) hayatını kaybeden isimler oldu.

Ege Denizi’ni geçerken biri bebek iki çocuğunu kaybeden Fatma Nazir Işık çifti de soruşturma geçirenler arasında yer aldı.

ÇÖLAŞAN’A MEKTUP YAZIP HUKUKSUZLUKLARI ANLATMIŞTI

Kazada 3 yaşındaki bebeği İbrahim Işık’ı kaybeden Hakim Fatma Işık’ın sesini duyurmak için Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan’a mektup yazdığı ortaya çıkmıştı. Yaşadıkları hukuksuzlukları anlatan Işık, küçük bebeğiyle (tekne faciasında kaybettiği) cezaevi şartlarında nasıl hayata tutunmaya çalıştığını anlatmıştı.

“KAÇ ÇOCUĞUN VAR, ÜÇ; İKİSİ CENETTE…”

Kara ailesi

Kazada, 6 yaşındaki Mustafa ile 8 yaşındaki Gülsüm’ü kaybeden Gonca Kara ise Kronos’a verdiği röportajda, “Sırf birlikte olalım diye çocuklarımızla beraber böyle bir yola çıktık. Başımıza böyle bir kaza geldi ne yapalım. Cenab-ı Allah cennette bizi kavuştursun. Kaç çocuğun var, üç; ikisi cennette…” demişti.

Ege Denizi’nde kurtulanlar anlatıyor:

d Ege Denizi faciasının yıldönümü: ‘Karanlık gecenin hiç sabahı olmadı’

 

“KARANLIK GECENİN SABAHI OLMADI O GÜNDEN BERİ”

Aslan Oğuz Zenbil ve oğlu Bedirhan Zenbil

Facianın yıldönümünde duygularını dile getiren Aslan Oğuz Zenbil, kazada 12 yaşındaki Mustafa Said Zenbil ve 40 yaşındaki eşi Meltem Zenbil’le birlikte annesi Kevser Sezer’i kaybettiğini hatırlatarak, vefasızlıktan yakındı. Zenbil, zorlu geçen bir yılın sonunda şunları söyledi:

“Tam 1 yıl oldu. Ege’nin karanlık sularında eşimi, oğlumu, anamı bırakalı. Karanlık gecenin hiç sabahı olmadı o günden beri. Her gün Kerbela, her gün ‘Şehit onlar ölü değiller’ düşüncesi ile ayakta kaldım. Dönüp geriye bakıyorum: Ne yaptım onlar için? ‘Hiçbir şey’. Yine elimden gelen, ‘Yasin okumak, sadaka vermek, istikametimi korumak.’ Dışarıda hiçbir şey yapamıyorum. Kendi gelgitlerim, büyük oğlumun yanımda olması; onun gelgitleri ve Türkiye’deki yakınlarımın halleri. Bu bir yılda uğraştığım şeylerden oldu.

HATIRLAYANLARA TEŞEKKÜR

Onlar o gün, toplam yedi masum, şehid oldular. Bugün bir yıl oldu. O gün bunlar şehitlerimiz diye her yerde yazıldı, çizildi, hatimler okundu, taziyeler için arandık. Şimdi? Yine de hatırlayanlara teşekkür ederim.”

Ege Denizi’nde kurtulanlar anlatıyor:

d Ege Denizi faciasının yıldönümü: ‘Karanlık gecenin hiç sabahı olmadı’

 

SAKIZ METROPOLİTİ MARKOS MESAJ YAYINLAMIŞTI

Faciada hayatını kaybedenler için Sakız Adası Metropoliti Markos bir taziye mesajı yayımlamıştı. Metropolit, Sakız Adası açıklarında meydana gelen facia sonrası aralarında çocukların da bulunduğu insanların hayatlarını kaybetmiş olmalarından ötürü çok üzgün olduklarını kaydetmişti. Tanrı’dan hayatını kaybedenlerin ruhlarını cennetiyle mükafatlandırması duasında bulunan Metropolit, dünyadaki şartların bir daha benzer facialara sebebiyet vermemesi temennisinde bulunmuştu.

KAZADAN KURTULDU KORONAYA YAKALANDI

Yusuf Deniz ve ailesi

Kazadan sağ kurulanlardan Yusuf Deniz, yıldönümünde “Biz Aralık 2019’da Finlandiya’ya geldik. Kampta kalırken mart ayında iki nöbet sonrası epilepsi teşhisi konuldu, sonra koronaya yakalandım. 8 gün hastanede kaldım. Şu an iyiyiz, oturum bekliyoruz” dedi.

Ege Denizi’nde kurtulanlar anlatıyor:

d Ege Denizi faciasının yıldönümü: ‘Karanlık gecenin hiç sabahı olmadı’

d Ege Denizi faciasının yıldönümü: ‘Karanlık gecenin hiç sabahı olmadı’

d Ege Denizi faciasının yıldönümü: ‘Karanlık gecenin hiç sabahı olmadı’

 

Ege Denizi’ndeki faciadan kurtulan aileler yaşadıklarını anlattı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com