81 yaşındaki hasta mahpus: “Ben hapiste öleceğim, artık dayanamıyorum”

Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği 'örgüt adına suç' hükmü nedeniyle 1 yıl 17 gündür tutuklu olan 81 yaşındaki hasta mahpus Abdülalim Kaya cezaevinde yaşam mücadelesi veriyor. Oğlu Feremez Kaya, "Özel ihtiyaçlarını gideremiyor. Kısacası ölü bir vaziyette. İşkence çektiriyorlar adeta." dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN 16 Nisan 2024 GÜNDEM

Siirt’te 2008 yılında katıldığı bir basın açıklaması nedeniyle Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 5 yıl hapis cezası verilen ve 31 Mart 2023’te tutuklanan 81 yaşındaki hasta mahpus Abdülalim Kaya, Batman Yüksek Güvenlikli Cezaevinde zor günler geçiriyor.

Sol gözü görmeyen, sol kulağı duymayan, böbrekleri iflas eden, demans teşhisi konulan ve kalp rahatsızlığından kaynaklı anjiyo olan Kaya, ailesiyle yaptığı dünkü görüşte “Ben burada öleceğim, artık yapamıyorum.” dedi.

Babasının görüşe koğuş arkadaşlarının yardımıyla geldiğini, ölü bir vaziyette olduğunu ve 1 yıl 17 gündür hapiste olan babasına adete işkence çektirildiğini söyleyen Feremez Kaya, “Bugün ben ve kardeşlerim Batman Beşiri Yüksek Güvenlikli Cezaevine gittik. Babam görüş alanına arkadaşların yardımıyla geldi. Konuşmada zorlanıyordu. Görüş boyunca hep ‘Ben burada öleceğim, artık dayanamıyorum, yapamıyorum, geceleri uyuyamıyorum’ dedi. Arkadaşları anlattılar. ‘Gece 10 seferden fazla lavaboya gidiyor, bizleri uyutmuyor. Özel ihtiyaçlarını gidemiyor. Kısacası ölü bir vaziyette. İşkence çektiriyorlar adeta.” diye konuştu.

Abdülalim Kaya, Bursa’da prostat ameliyatı olduktan 12 gün sonra 14 Ekim 2020’de tutuklandı.

ADLİ TIP ‘CEZAEVİNDE KALABİLİR’ RAPORU VERDİ

Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi birçok hastalığı olan ve kişisel bakımını tek başına yapamayan Abdülalim Kaya’ya 12 Ekim 2022’de yüzde 93 engeli raporu verdi.

Adli Tıp 3. İhtisas Kurumu ise yürüyemeyecek durumdaki Kaya’ya 11 Mart 2023’te ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi.

Raporda, “Tedavisi ve önerilen aralıklarla düzenli poliklinik kontrollerinin sağlanarak cezaevi şartlarında infazına devam edebileceği oy birliği ile mütalaa olunur.” denildi.

‘Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçlamasıyla yargılanan Kaya’nın cezası Yargıtay tarafından 2009’da onandı. 12 yıl boyunca firari yaşamak zorunda kalan Kaya, Bursa’da prostat hastalığı nedeniyle ameliyat olduktan 12 gün sonra 14 Ekim 2020’de tutuklandı.

Bursa H Tipi Cezaevi’nde 60 gün boyunca tek başına hücrede tutulan Kaya, bu süre içinde mide kanaması geçirdi. Yapılan başvurular sonucunda Kaya’nın cezası, 4 Ocak 2021’den sonra 6 ay ve 1 yıllık sürelerle ertelendi.

Ancak Adli Tıp, uzatma süresi tam bitmeden tekrar kontrola çağırdığı Kaya’ya ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verince sağlık sorunlarına rağmen 31 Mart 2023’te tekrar tutuklandı.

AYM, YASAYI İPTAL ETMESİNE RAĞMEN HAPİSTE 

Anayasa Mahkemesi, örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyenleri cezalandıran TCK’nın 220/6 maddesini “keyfi uygulamaları önleyecek nitelikte belirli ve öngörülebilir olmadığı” gerekçesiyle 8 Aralık 2023’te iptal etti. Ancak kararın 4 ay sonra yürürlüğe girmesine karar verildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com