90’lı yılların karanlık isimlerine yine ‘beraat’ kararı: Cinayetler faili meçhul kaldı

1990’lı yıllarda Ankara’da işlenen 19 faili meçhul cinayete ilişkin aralarında Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken’in de aralarında olduğu 18 sanıklı davada verilen beraat kararlarına İstinaf'tan onay geldi.

KRONOS 04 Mart 2024 GÜNDEM

Davanın sanıklarından Korkut Eken ve Mehmet Ağar

İstinaf Mahkemesi, 1990’lı yıllarda Ankara’da işlenen 19 faili meçhul cinayete ilişkin aralarında eski İçişleri Bakanı ve dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, dönemin Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin ve eski MİT yöneticisi, Emekli Albay Korkut Eken’in de bulunduğu 18 sanıklı davada verilen beraat kararlarını yerinde buldu.

Mahkeme, Abdulmecit Baskın ve Behçet Cantürk cinayetleri dosyasının zamanaşımından düşmesine karar verdi.

Karara, üyelerden biri 160 sayfa muhalefet şerhi düştü. Dosya Yargıtay’a gidecek.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre 2013 yılında görülmeye başlanan davada, daha önce verilen beraat kararı 2021 yılında İstinaf Mahkemesi tarafından bozulmuş ve sanıklar yeniden yargılanmıştı.

AYHAN ÇARKIN İTİRAF ETMİŞTİ

Kararda, sanık Ayhan Çarkın’ın beyanlarının yeterince tartışılmadığına dikkat çekilirken, “cinayet mermilerinin aidiyetlerinin araştırılması” istenmişti.

Ağar’ın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında, söz konusu İstinaf kararı sonucu yeniden yargılama başlamış, ancak 26 Mayıs 2023 yılında bir kez daha beraat kararı verilmişti.

Mahkeme, İstinaf Mahkemesinin beraat kararını bozmasına rağmen ilk kararında ısrarcı olmuştu. Ankara’da işlenen 19 faili meçhul cinayete ilişkin görülen davada verilen beraat kararları yerinde bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com