AA mizah dergisinde çıkan haberi ‘Fransız derginin Erdoğan övgüsü’ olarak verdi

Anadolu Ajansı'nın "Fransız dergi: Erdoğan Libya'da dürüst oyun oynayan tek kişi" başlığı ile abonelerine servis ettiği ve kaynak olarak verdiği Le Canard Enchaine dergisinin "Fransa'nın zaytungu" olduğu ortaya çıktı. Le Canard Enchaine, 1915 yılından beri her hafta çarşamba günleri çıkıyor ve bütün Avrupa'da hiciv dergisi olarak biliniyor.

KRONOS 25 Haziran 2020 GÜNDEM

Anadolu Ajansı’nın (AA) “Fransız dergi: Erdoğan Libya’da dürüst oyun oynayan tek kişi” başlığı ile abonelerine servis ettiği ve “Fransız dergisi Le Canard Enchaine, bazı Fransız diplomatların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Libya’da dürüst oyun oynayan tek kişi olduğu görüşünü paylaştığını yazdı.” ifadelerini kullandığı haberin bir mizah dergisinde çıktığı öğrenildi.

AA’nın kaynak olarak gösterdiği “Le Canard Enchaine” dergisinin 1915 yılından beri her hafta çarşamba günleri çıkan bir hiciv dergisi olduğu belirtildi.

FRANSA’IN ZAYTUNGUNU TANIMADILAR

Türkiye’de Saray’a yakın birçok gazetenin AA’dan alarak kullandığı haberde, Le Canard Enchaine sayfalarında yer alan yazının bir mizah ve hiciv dergisinde çıktığı bilgisine yer verilmedi. “Fransa’nın zaytungu” olarak bilinen dergide çıkan haberin gerçek bir haber olarak verilmesi sosyal medyada günün konusu oldu.

“ANADOLU AJANSA YAZIKLAR OLSUN”

AA’nın Twitter’da paylaştığı haberle ilgili Emrah Albayrak adındaki kullanıcı “Le Canard Enchaine Fransa’nın ünlü bir komedi gazetesidir- Zaytung gibi düşünebilirsiniz. Bunu araştırmadan haber yapacak bir devlet haber ajansına sahip olmanın utancına sahibiz.” dedi.

https://twitter.com/emrahalb/status/1276078101877993472

Sürreya Gökçeoğlu ise: “Yuh be, asırlık Anadolu Ajansını ne hale getirdiniz! ‘Le Canard enchaîné’, 1915 yılından beri hiciv yayın yapan haftalık bir dergi. Yani, günümüzün sokak ağzıyla ZAYTUNG… Şimdi yeniden okuyup anlam yükleyin paylaşımınıza…” yorumunda bulundu.

100 YILLIK POPÜLER DERGİ

“Zincirlenmiş Ördek” anlamına gelen (Argoda zincirlenmiş gazete manasında kullanılıyor) 100 yıllık dergi, her Çarşamba okuyucusu ile buluşuşuyor. Çift renkli ve toplam 8 sayfa olan dergi, Avrupa’nın en iyi hiciv dergileri arasında adı geçiyor.

Araştırmacı yönüyle öne çıkan dergi, Fransa’da birçok skandalı gün yüzüne çıkarmayı başardı. Bu skandallar arasında 2016 yılında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın kişisel berberinin aylık 10 bin Avro kazandığı haberi de yer alıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com