AA’dan skandal ‘cezaevi çocukları’ haberi: ‘Yeşillikler içinde eğitim alıyorlar…

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Bakırköy Cezaevi'nde Türkçe öğrenen mahkumlara ders veren öğretmenlerin haberini yapan Anadolu Ajansı, cezaevinde anneleriyle kalan çocukların 'ne kadar iyi şartlarda' eğitimi gördüğünü anlattı: Yeşillikler içindeki şirin anaokulu, yabancı dil şansı, olgun çocuklar...

KRONOS 24 Kasım 2023 GÜNDEM

Anadolu Ajansı’nın (AA) 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı haberinde skandal ifadeler yer aldı.

Ajans’ın “Cezaevi öğretmenleri eline kalem almamış “mahkum” öğrencilerini aydınlık yarınlara hazırlıyor” başlıklı haberinde, Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda okuma yazma bilmeyen mahpuslara ders veren öğretmenlere yer verildi.

Ancak ajansın haberinde cezaevinde anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş aralığındaki 26 çocuk için kullandığı ifadeler dikkat çekti.

‘YEŞİLLİKLER İÇİNDEKİ ŞİRİN ANAOKULUNDA EĞİTİM ALIYORLAR’

Ajans haberinde, küçük çocukların ‘ne kadar iyi şartlarda olduklarını’ ispat etmek amacıyla, “Yasa gereği 6 yaşına kadar annelerinin yanında cezaevinde kalabilen minik öğrenciler ise kurumun bahçesinde cezaevinin soğuk duvarlarının aksine yeşillikler içindeki şirin anaokulunda, cezaevi personelinin çocuklarıyla birlikte eğitim alıyor” ifadeleri kullanıldı.

‘YABANCI TUTUKLULARLA KALDIKLARINDAN İKİNCİ DİLİN ALTYAPISI OLUŞUYOR’

Ajans, Cezaevindeki Adalet Anaokulu’nun müdürü Sinan Cem Taşkın’ın cezaevindeki çocukların, dışarıdaki akranlarına göre ‘daha şanslı’ sayılabileceklerine yönelik sözlerine de yer verdi. Haberde bu bölüm, “Taşkın, bilinen kanının aksine öğrencilerinin içe kapanık değil atılgan, özgüveni yüksek ve eğitimdeki tüm kavramlara aç olduklarını, hatta bazılarının yabancı uyruklu hükümlü ve tutuklularla aynı ortamda bulunduğu için ikinci bir dilin alt yapısına sahip olduğunu aktardı” şeklinde aktarıldı.

Taşkın, kendilerini diğer anaokullarından ayıran tek unsurun, “yaz ve ara tatillerde dahi açık”, tam gün işleyen sistemli bir okul olduklarını dile getirdi.

CEZAEVİNDEKİ ÇOCUKLAR OLAYLARA “DAHA OLGUN” YAKLAŞIYORMUŞ 

Taşkın, bugüne kadar bu okulda hiç üzülmediğini ve severek çalıştığını vurgulayarak, “Burada her günümüz güzel geçiyor. Burada çocuklar üzgünse üzgünüz. Çocuğun sevdiği biri görüşe gelmemişse çocuk buna üzülmüşse biz de üzülüyoruz. Çocuklar sanki durumun farkında. Bunu içselleştirmişler ve kabul ederek böyle bir yaşamı normalleştirerek yaşıyorlar. Olaylara karşı daha olgun yaklaştıklarını gözlemliyorum” diye konuştu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com