AB ile AstraZeneca arasında aşı krizi büyüyor

AB Komisyonu, AstraZeneca firmasıyla yaşanan tedarik krizi sonrasında, Birlik içinde üretilen aşıların ihracatının gözetimi için mekanizma oluşturdu. AB, olağanüstü durumlarda aşı ihracatını engelleyebilecek.

KRONOS 30 Ocak 2021 DÜNYA

İngilterede Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı.

AB Komisyonu, AstraZeneca firmasıyla yaşanan tedarik krizi sonrasında, Birlik içinde üretilen aşıların ihracatının gözetimi için mekanizma oluşturdu. Mekanizma çerçevesinde AB, olağanüstü durumlarda aşı ihracatını engelleyebilecek.

AstraZeneca’nın AB içindeki fabrikalarda üretimin az olması nedeniyle birlik ülkelerine beklenenden az aşı dozu göndereceği açıklaması üzerine AB yetkilileri, İngiltere’de bulunan ve üretimin fazla olduğu AstraZeneca fabrikalarından aşı gönderilmesini talep ediyor.

AB Komisyonu, AstraZeneca’ya 300 milyon dozluk aşı sipariş vermiş, 100 milyon ek sipariş opsiyonunu da sözleşmeye dahil etmişti. Ancak şirketin geçen hafta bir açıklama yaparak, Mart ayı sonuna kadar taahhüt edilen miktarın sadece yüzde 40’ını teslim edebileceğini bildirmesi ipleri germişti. AB, şirketi sözleşmeden kaynaklanan taahhütlerini yerine getirmemekle ve AB’ye sevkiyatı kısarken İngiltere’ye teslimatı eksiksiz bir şekilde sürdürmekle suçluyor.


 

AstraZeneca, AB ülkelerine teslimatı kısmasına gerekçe olarak, Avrupa’daki üretim zincirinde yaşanan sorunları göstermişti. Şirketin AB içinde Belçika ve Hollanda’da fabrikası bulunuyor. Yeni mekanizma ile, AB içinde üretilen aşıların İngiltere’ye gönderilip gönderilmediği ortaya çıkarılabilecek.

AB DIŞINA ÇIKAN İLAÇLARA SINIRLAMA GETİRİLMESİ PLANLANIYOR

AstraZeneca gibi ilaç firmalarına karşı yasal yollara başvurma seçeneğini gündeme getiren AB,  koronavirüs aşısı için ön alım anlaşması imzaladığı firmaların AB ülkelerindeki tesislerinde üretilen aşıların diğer ülkelere satışına da sınırlama getirmeyi planlıyor.

İNGİLTERE: AB’NİN KENDİ MESELESİ

İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan bilgilendirmede, ihracat yasağına ilişkin “AB’nin kendi meselesi” ifadesi kullanıldı.

Başbakan Boris Johnson’ın aşı tedarikine güveninin tam ve virüsün en çok etkilediği kişileri şubat ayı ortasına kadar aşılamakta kararlı olduğu belirtildi.

İngiltere’nin AB’ye doz gönderme konusundaki tutumun değişip değişmediğine ilişkin olarak da Sözcü, “Halkın mümkün olduğunca çok insanı aşılamaya devam etmemizi isteyeceğini düşünüyorum ve de bunu yapacağız” dedi.

Ayrıca İngiltere’nin 7 ayrı aşı geliştiricisiyle anlaşmaları olduğu, gelecek haftalar ve aylarda verilecek onaylarla doz sayısının artmaya devam etmesinin beklendiği vurgulandı.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından Avrupa Birliği’nde AstraZeneca’ya kullanım onayı verildi.

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com