AB liderleri 750 milyar euroluk kurtarma planını görüşmeye başladı

AB liderleri, korona virüsü krizinden etkilenen ülke ekonomilerini yeniden canlandıracak bir yardım paketinin onay sürecini başlattı. Liderler, sunulan 750 milyar euroluk paketi ele alıyor. Ancak, şimdilik bir anlaşma beklenmiyor.

KRONOS 19 Haziran 2020 DÜNYA

Avrupa Birliği ülkelerinin liderleri, korona virüs salgını nedeniyle yara alan ekonomileri kurtarmak için 750 milyar euroluk teşvik paketini onaylama sürecine başladılar.

Ülke liderleri henüz teşvikin nihai boyutu ve şartları konusunda bölünmüş durumdalar, ancak yetkililer ve diplomatlar, Temmuz ayında anlaşma sağlanacağını umuyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde da toplantıda AB liderlerine ekonomilerinin “dramatik bir düşüş” yaşadığını söyledi. Diplomatik kaynaklara göre, Lagarde liderleri kurtarma planlarını hızlı bir şekilde kabul etmeye çağırdı.

Almanya ve Fransa, korona krizinden en ağır etkilenen AB ülkelerine hibe ödemeleri için 500 milyar euroluk kaynak önerisinde bulundu. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ise korona krizi sonrası Avrupa’nın ekonomik açıdan toparlanması için 750 milyar euroluk bir plan hazırladı.

“Tutumlu dördü” olarak bilinen Danimarka, İsveç, Avusturya ve Hollanda ise Merkel-Makron paketine karşı çıkıyor. Dört ülke, AB ekonomisini güçlendirmek için bir defalık acil durum fonundan yana. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’a göre, devletlerin alacağı bu acil yardımın iki yılla sınırlaması özellikle önemli. Kurz, “Bunun gerçekten acil bir yardım olması ve arka kapıdan borç birliği haline gelmemesi için bir zaman sınırı istiyoruz” dedi.  Dört ülke, kurtarma planı sonucunda ortak borçlanmayı ve AB bütçesinde bir artışı kabul etmeyeceklerini açıkça belirtiyor.

Avrupa Komisyonu, teşvik paketi için tarihinde ilk kez finansal piyasalardan borç almak istiyor. Bunun için üye devletlerin ekonomik güçlerine göre orantılı olarak borçlanması gerekiyor. Komisyonun tasarısına göre üye devletler ortak borçları 2028’den başlayarak 30 yıl boyunca, yani 2058 yılına kadar ödeyecek. (KRONOS DÜNYA)

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com