“AB Türkiye’yle ilişkilerinde hukukun üstünlüğü koşulundan vazgeçemez”

AP Türkiye Raportörü Amor, Avrupa Birliği'nin hukukun üstünlüğü ve demokrasi sorunlarında iyileşmeler sağlanma şartını getirmeden Erdoğan iktidarına "pozitif gündem" önermesinin Avrupa değerleriyle bağdaşmadığını ve Türkiye'de sivil toplumun hayal kırıklığına uğramasına yol açtığını söyledi.

KRONOS 26 Nisan 2021 DÜNYA

Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Nacho Sanchez Amor

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Avrupa Birliğinin Türkiye’yle ilişkisinin tüm yönlerinde demokratik koşulluluk meselesini gündeme getirmesinin vazgeçilemez olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği kurumlarının dayandıkları uluslararası anlaşmalar gereği kendi değerlerini korumakla yükümlü olduğunu hatırlatan Amor, “Bu sadece Avrupa Parlamentosu’nun değil, diğer Avrupa kurumlarının da görevidir. Ve Türkiye’yle ilişkilerde, (AB’nin diplomasini yürütmekle görevli) Konsey işin bu yönünü tüm belgelere koymak zorundadır” dedi.

HER MESELEDE DEMOKRASİ ŞARTI GETİRİLMELİ

Avrupa Parlamentosunun, Konsey tarafından hukukun üstünlüğü ve demokratik sorunlara hiçbir atıfta bulunmadan Türkiye’ye “pozitif gündem” önerilmesinden dolayı büyük hayal kırıklığı yaşadığını söyleyen Amor, genel olarak AB-Türkiye ilişkilerinde demokratik koşulluluk meselesinin mutlaka gündemde tutulmasını gerektiğini, eğer Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ilişkin müzakereler başlayacaksa, o meselede de bu koşulun getirilmesinin şart olduğunu belirtti.

Türkiye’de sivil toplumun ülkedeki demokrasi ve Avrupa yanlısı gruplara yönelik yapılan baskılara hiç atıfta bulunmadan “pozitif gündem” önermesinden dolayı AB tarafından tamamen terkedildiği hissine kapıldığını ifade eden Amor, bunun karamsarlığa yol açtığını, çünkü AB’nin Türkiye’ye demokrasi ve hukukun üstünlüğü alanlarında uygulayacağı baskının durumu iyileştirebileceği ümidini yaraladığını vurguladı.

Amor, ayrıca, Türk muhataplarına “Volkswagen’in ülkenizde yapacağı muazzam yatırımdan vazgeçmesinin nedenine dikkat ettiniz mi?” sorusunu sorup bunun sebebinin hukukun üstünlüğünde yaşanan sorunlar olduğunu söylediğini ifade etti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com