ABD Başkanı Biden ilk kez “Ermeni soykırımı” ifadesini kullandı

1915'de Anadolu'da katledilen Ermenilerin anıldığı 24 Nisan açıklamasında bu yıl ABD Başkanı Biden tarafından ilk kez "Ermeni soykırımı" ifadesi kullanıldı. Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamanın ilk ve son cümlelerinde iki kez soykırım terimine atıfta bulunuldu.

KRONOS 24 Nisan 2021 DÜNYA

ABD Başkanı Joe Biden bugün (24 Nisan) 1915’de Birinci Dünya Savaşı sırasında Anadolu’da katledilen Ermenileri anma yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamada “Ermeni soykırımı” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Her yıl bu günde, Osmanlı dönemi Ermeni soykırımında ölenlerin hayatlarını hatırlıyor ve böyle bir zulmün bir daha meydana gelmemesi için taahhütte bulunuyoruz. 24 Nisan 1915’te Konstantinopolis’teki Ermeni aydın ve cemaat liderlerinin Osmanlı yetkilileri tarafından tutuklanmasından itibaren bir buçuk milyon Ermeni tehcir edildi, katledildi veya bir imha kampanyasıyla hayatını kaybetti.”

“YAŞANANLARIN DEHŞETİ TARİHTE UNUTULMASIN”

Biden, Ermenice soykırım anlamına gelen “Meds Yeghern” terimini de kullanarak, “yaşananların dehşeti tarihte unutulmasın, nefretin tüm biçimleriyle yıpratıcı etkisine karşı her zaman uyanık olunması için kurbanları anıyoruz” dedi.

Açıklamada, Ermeni halkından hayatta kalanların çoğunun Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya çapında yeni yurtlar ve yeni hayatlar kurmak zorunda kaldıkları hatırlatılarak “Ermeni halkı güç ve dirençle hayatta kaldı ve cemaatini yeniden inşa etti. On yıllar boyunca Ermeni göçmenler Amerika Birleşik Devletleri’ni sayısız şekilde zenginleştirdiler, ancak atalarının çoğunu buraya getiren trajik tarihi asla unutmadılar. Hikayelerini onurlandırıyoruz. O acıyı görüyoruz. Bunu suçlamak için değil, olanların asla tekrarlanmamasını sağlamak için yapıyoruz” ifadelerine yer verildi.

“AMERİKAN HALKI SOYKIRIMDA HAYATINI KAYBEDEN ERMENİLERİ ONURLANDIRIYOR”

Biden, açıklamasını şu sözlerle bitirdi: “Bugün, kaybedilenlerin yasını tutarken, gözlerimizi de geleceğe, çocuklarımız için inşa etmek istediğimiz dünyaya çevirelim. Bağnazlık ve hoşgörüsüzlüğün lekelemediği, insan haklarına saygı duyulan ve tüm insanların haysiyet ve güven içinde hayatlarını sürdürebildikleri bir dünya. Gelecekte dünyanın herhangi bir yerinde katliamlar meydana gelmesini önlemek için ortak kararlılığımızı yenileyelim. Ve dünyadaki tüm insanlar için afiyet ve uzlaşma peşinde koşalım. Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda hayatını kaybeden tüm Ermenileri onurlandırıyor.”

Biden, 1981’de Ronald Reagan’ın ardından bu nitelemeyi yapan ilk ABD Başkanı oldu. Reagan o zaman Türkiye’nin baskısı üzerine geri adım atmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com