ABD Dışişleri Bakanı: Ruslar bir kez evinize girdi mi, çıkarmak çok zordur

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kazakistan’ı Rusya konusunda uyararak, “Ruslar bir kez evinize girdi mi, onları evinizden çıkarmak çok zordur” dedi.

KRONOS 08 Ocak 2022 DÜNYA

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

Kazakistan’da LPG fiyatlarına zam yapılmasıyla patlak veren protestolar 2 Ocak’tan bu yana devam ediyor. Olaylara müdahale etmesi için Rusya’nın, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) barış gücü kapsamında Kazakistan’a gönderdiği askerler ülkeye ulaştı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kazakistan’ı Rusya konusunda uyararak, “Ruslar bir kez evinize girdi mi, onları evinizden çıkarmak çok zordur” dedi.

“KAZAKİSTAN PROTESTOLARLA BAŞA ÇIKMA KAPASİTESİNE SAHİP”

İHA’nın aktardığına göre üyeleri arasında Rusya’nın da bulunduğu Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) Kazakistan’a barış gücü göndermeyi kabul etti. ABD ise Rus askerinin Kazakistan’a girmesine karşı çıkıyor. KGAÖ üyelerinin Kazakistan’a barış gücü göndermesine ilişkin bir soruya ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Bana göre Kazak makamları ve hükümeti protestolarla uygun bir şekilde başa çıkma, bunu yasa ve düzeni korurken protestocuların haklarına saygı duyacak şekilde yapma kapasitesine sahipler, bu yüzden neden herhangi bir dış yardıma ihtiyaç duydukları açık değil” dedi.

“KAZAKİSTAN’DA RUS ETKİSİNİ AZALTMAK ZOR OLACAK”

Kazakistan’ı ülkedeki huzursuzluğu bastırmak için asker davet etmesinin ardından Rus etkisini azaltmanın zor olacağını belirten Blinken, “Yakın tarihten bir ders, Ruslar bir kez evinize girdi mi, onları evinizden çıkarmanın bazen çok zor olduğudur” yorumunda bulundu.


 

ABD, RUSYA’YI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price dün yaptığı açıklamada ise, ABD’nin Rusya’yı Kazakistan’daki kurumların kontrolünü ele geçirmemesi konusunda uyarmış ve dünyanın herhangi bir hak ihlalini yakından takip ettiğini vurgulamıştı. Price, “Amerika Birleşik Devletleri ve açıkçası tüm dünya herhangi bir insan hakları ihlalini izleyecek” ifadelerini kullanmış, “Kazak kurumlarına el konulmasına zemin hazırlayabilecek her türlü eylemi de izliyor olacağız” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com