‘ABD, Rusya ile imzaladığı START anlaşmalarından çekilebilir’

ABD ile Rusya ile imzalanan, Stratejik Silahların Azaltılması Yeni Sözleşmesi'nin tarihi dolmak üzereyken tartışmaları da alevlendirdi. Washington Post gazetesine konuşan ABD'li üst düzey bir yetkili, Washington'un anlaşmadan çekilebileceğini savundu.

KRONOS 11 Haziran 2020 DÜNYA MANŞET

ABD ile Çin arasında tansiyonu gittikçe yükselen ilişkiler, ABD’nin Rusya ile olan ilişkilerine de yansıyor. Washington Post gazetesine konuşan ABD’li üst düzey bir yetkili, Washington’un Rusya ile imzalanan, tarihi Şubat 2021’de dolacak Stratejik Silahların Azaltılması Yeni Sözleşmesi (New START) “tamamen çekilmeye hazır olduğunu” ifade etti.

Söz konusu kaynak, gazeteye yaptığı açıklamada, “Anlaşmadan tamamen çekilmeye hazırız. Ancak bütün seçenekleri göz önünde bulundurduğumuzu da söyleyerek sözlerimi hafifletmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Yetkiliden alınan bilgiye göre ABD tarafı, hâlâ Çin’in de nükleer silahların azaltılmasını öngören bu anlaşmaya ilişkin görüşmelere dahil olmasını istiyor. Ancak Pekin, ABD’nin Washington-Rusya-Pekin arasındaki üçlü anlaşma planına şu ana kadar olumlu yanıt vermedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni atanan Silah Kontrol Özel Elçisi Marshall Billingsley, geçen mayıs ayında yaptığı bir konuşmada, START anlaşmasını uzatmanın mümkün olduğunu, ancak bunun “gelecek için yanlış bir temel olabileceğini” belirtti.

Billingsley, Pekin’in anlaşmaya dahil olmak istememesine atıf yaparak, “Gerçek temel, üç tarafın oluşturacağı bir anlaşma etrafında kurulmalıdır” dedi.

ABD’li yetkili, “Çin’in silah kontrolünü yapmadan önce ABD ve Rusya ile stratejik nükleer parite kazanmasına izin verilmeli” ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com