ABD tarihinde ilk eşcinsel bakan: Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg kimdir?

Biden ise Buttigieg’i “Ülkenin önemli bir belediye başkanı, uzman bir yönetici, gönlü zengin bir politikacı, savaş muhabiri İstihbarat yetkilisi, eski politikaları aşmaya kararlı, yeni fikirlerle gelen, yeni bir ses” olarak tarif etti.

KRONOS 03 Şubat 2021 DÜNYA

ABD tarihinde 39 yaşındaki Pete Buttigieg Senato tarafından onaylanan ilk eşcinsel kabine üyesi oldu.

ABD Senatosu, Demokrat başkan aday adaylarından biri olan Pete Buttigieg’in Ulaştırma Bakanlığı’nı onayladı. Böylece tarihte ABD hükümetlerinde görev alan ilk eşcinsel bakanı atamış oldu.

2020 ön seçimlerinde Demokrat Partide Joe Biden’a meydan okuyan, Indiana, South Bend’in eski belediye başkanı Buttigieg, ABD Senatosunun 2 Şubat 2021 tarihli oylamasında 13 “Hayır” oyuna karşılık 86 “Evet” oyu alarak resmi olarak ABD’nin ilk eşcinsel bakanı oldu.

İLK EŞCİNSEL BAKAN’A TEPKİLER

LGBTQ Zafer Enstitüsü yöneticisi ve eski Houston Belediye Başkanı Annise Parker, “Pete, ezici bir destekle asırlık bir siyasi engeli kırdı ve bu, LGBTQ’lu Amerikalıları daha yüksek profilli gösterecek” dedi.

Ayrıca, Senatör Maria Cantwell, Buttigieg’in, hükümetin son on yılda en az 1.5 milyar dolar yetersiz finanse ettiği altyapı ihtiyaçlarının önemini anladığını ve daha fazla bütçe almak için uğraşacağını vurguladı.

ABD SENATOSU YENİ BAKANLARI ONAYLADI 

ABD’de Senato daha önce Antony Blinken’i Dişişleri Bakanı, Janet Yellen’i Hazine Bakanı ve Lloyd Austin’i de Savunma Bakanı olarak görevlendirmişti. Bugünki oylamayla beraber Pete Buttigieg’in bakanlığının yanı sıra, bir ilk de İç Güvenlik Bakanlığına atanan Latin Amerika kökenli ve göçmen olan Alejandro Mayorkas oldu. Özellikle ABD-Meksika sınırına Trump tarafından örülen duvara karşı çıkan Mayorkas, Cumhuriyetçi kesimin yoğun tepkilerine maruz kalmıştı.

PETE BUTTIGIEG KİMDİR?

38 yaşındaki Buttigieg’in hayati oldukça ilginç. Aslen Malta kökenli olan Bakan, 29 yaşında Indiana, South Bend’in belediye başkanı seçildi. Oxford ve Harvard üniversitelerinden mezun olan Bakan Buttigieg,  7 yabancı dile oldukça hakim.

Pete Buttigieg,  üniversiteden mezun olduktan bazı sonra şirketlere ekonomi danışmanlığı yaptı. Belediye Başkanlığı yaptığı sırada üstün dil yetenekleri sebebiyle ABD donanmasında İstihbarat Şefi olarak Afganistan’a gönüllü olarak gitti. 2018 yılında açıktan eşcinsel evlilik yapan Bakan, tercihinin arkasında olduğunu dile getiriyor. Genç siyasetçi, sakin tavırlarıyla biliniyor.


 

Biden ise Buttigieg’i “Ülkenin önemli bir belediye başkanı, uzman bir yönetici, gönlü zengin bir politikacı, savaş muhabiri, İstihbarat yetkilisi, eski politikaları aşmaya kararlı, yeni fikirlerle gelen, yeni bir ses” olarak tarif etti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com