ABD’de Covid-19 nedeniyle 200’den fazla uçuş iptal edildi

ABD'nin önde gelen havayolu şirketlerinden United Airlines ve Delta Air Lines (DAL.N), Omicron varyantının uçuş ekiplerini etkilediğini öne sürerek yüzlerce uçuşu durdurma kararı aldı.

KRONOS 24 Aralık 2021 DÜNYA

Chicago merkezli United Airlines, Cumartesi gününden itibaren 120 uçuşu iptal ederken, Atlanta merkezli Delta Air Lines, yaklaşık 90 uçuşu durdurdu. Her iki havayolu şirketi de, havaalanlarında mahsur kalmamaları için yolcularla iletişime geçtiklerini söyledi.

OMİCRON ETKİLİ OLDU

United Airlines yaptığı açıklamada, “Bu hafta ülke çapındaki Omicron vakalarındaki artış, uçuş ekiplerimiz ve operasyonumuzu yöneten insanlar üzerinde doğrudan bir etki yarattı. Sonuç olarak, ne yazık ki bazı uçuşları iptal etmek zorunda kaldık” dedi.

Delta Air Lines ise, “Yaklaşık 90 uçuşu iptal etmeden önce, tarifeli uçuşları kapsayacak şekilde uçakların ve uçuş ekiplerinin yeniden yönlendirilmesi ve değiştirilmesi dahil tüm seçenekleri ve kaynakları tükettiğini” ifade etti.

KARANTİNA GÜNLERİNİN KISALTILMASI TALEP EDİLDİ

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Delta Air Lines yönetim kurulu başkanı Ed Bastia ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) başkanından, koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkan ancak tam aşılı olan havayolu çalışanları için karantina günlerinin kısaltılmasını, 10’dan 5 güne indirilmesini istedi.


 

Bu talep, Perşembe günü CDC’ye yazan başlıca kargo ve yolcu taşıyıcılarını temsil eden bir ticaret grubu olan Airlines for America ve JetBlue tarafından tekrarlandı. CDC, ise teleplere yanıt olarak izolasyon süresini 7 güne indirdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com