ABD’de ikinci tren kazası: Kimyasal madde tartışması büyüyor

ABD'de 3 Şubat tarihinde kimyasal madde taşıyan trenin kaza yapması sonrası benzer bir olay daha yaşandı. Ohio eyaletinde "kimyasal felaket" tartışması ikinci kaza sonrası daha da alevlendi.

KRONOS 17 Şubat 2023 DÜNYA

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) art arda tren kazaları meydana geldi. İlk başta 3 Şubat 2023 tarihinde ABD’nin Ohio eyaletinde, 150 vagonluk bir tren kaza yapmıştı. Ohio’da raydan çıkan treni işleten Norfolk Southern şirketi yeni bir kazayla daha gündemde. Şirkete ait bir tren 16 Şubat tarihinde Michigan eyaletinde raydan çıktı. Yaşanan kazada 30 vagon etkilendi. Etkilenen vagonlarda herhangi bir zararlı madde olmadığı ortaya çıktı.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI ELEŞTİRİLERE HEDEF OLDU

Art arda gelen kazaların ardından sosyal medyada ulaşım altyapısı ve güvenlik düzenlemeleri tartışmaya açıldı. Ulaştırma Bakanı Pete Buttigeg de eleştirilerin hedefi oldu. Buttigieg ray güvenliği noktasında haziran ayında 120 milyon dolarlık yatırım duyurduklarını belirtti. Buttigieg ayrıca geçmiş dönemde yapılan ray güvenliğini azaltan düzenlemelerin kendilerini kısıtladığını ekledi.

OHİO’DAKİ KAZADA KİMYASAL MADDE KRİZİ

3 Şubat 2023 tarihinde ABD’nin Ohio eyaletinde, 150 vagonlu bir tren kaza yapmıştı. Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurumu’na göre 150 vagondan 20’si çevreye zararlı materyal barındırıyordu ve kazada etkilenen 50 vagondan 11’i zararlı materyal taşıyordu.

4 Şubat tarihinde yetkililer civardaki yerleşim yerlerinin tahliye edilmesi gerektiğini duyurdular. 6 Şubat tarihinde bu çağrı, zararlı bir kimyasal olan Vinil Klorür’ün kontrollü yakılmasında patlama riski olduğundan yenilendi. Kontrollü yakılma sırasında büyük dumanlar gözlemlendi ve kasaba sakinleri havanın kirliliğinden şikâyet etti. 7 Şubat tarihinde demiryolu iki yönlü olarak tekrar işlek hale geldi. 8 Şubat tarihinde insanlara evlerine dönebilecekleri söylendi.

‘DEMİRYOLUNU AÇMAK İÇİN BİR KASABAYI KİMYASALLARLA BOMBALADIK’

Tehlikeli materyaller konusunda uzman olan Sil Caggiano bu hızlı tutumu eleştirdi. Caggiano “Basit tabirle, sırf bir demiryolunu açmak için bir kasabayı kimyasallarla bombaladık. İnsanlara hızlıca evlerinize dönün dediklerinde çok şaşırmıştım. Sonra da insanlara isterlerse evlerini test ettirebileceklerini söylediler. Bana kalırsa bütün testleri yapmalıydılar” şeklinde açıklama yaptı.

3 BİN 500 BALIK TELEF OLDU

Kimyasalların yakılmasının ardından East Palestine’daki su yollarının kirlendiği açığa çıktı. Ohio Doğal Kaynaklar Departmanı, kazadan beri 3 bin 500 balığın telef olduğunu raporladı. Kazadan 12 gün sonra, eyalet yetkilileri risk grubunda olan insanların musluk suyu içmemelerini tavsiye etti. ABD Çevre Koruma Komisyonu, (EPA) havada zararlı kimyasallara şu ana kadar rastlayamadıklarını açıkladı, ama bunun havada kimyasalların olmadığı anlamına da gelemeyeceğini ekledi.

Gazeteci Nick Sortor tarafından paylaşılan Ohio’daki videoda su yollarının kimyasal madde ile zehirlendiği iddia edildi. Gazeteci Sortor, EPA’nın yalan söylediğini söyledi.

VALİ DEWINE YÖNETMELİKLERİ HEDEF ALDI

Resmi yönetmeliklere göre trende bulunan zararlı maddeler yüksek miktarda olmadıkça eyaletin bunu bildirme zorunluluğu olmadığını belirten DeWine, bu durumu “absürt” olarak nitelendirdi.

Aynı ay içerisinde Norfolk Southern şirketinin ikinci bir tren kazasına dahil olması dikkat çekti. Ohio kazasının ardından 5 bin nüfuslu East Palestine kasabasına, kişi başı 5 dolara denk gelen 25 bin dolarlık bir bağışta bulunması sebebi ile de şirket eleştirilerin hedefi oldu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com