ABD’de, koronavirüs endişe verici bir hızla yayılıyor

ABD'de hayat normale dönerken Covid-19 salgını endişe verici hızla yayılıyor.

KRONOS 25 Haziran 2020 DÜNYA

ABD’de korona virüsü salgınına karşı getirilen kısıtlamaların kaldırılmasıyla hayat yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Ancak, diğer taraftan vaka sayıları da endişe verici bir ölçüde yükseliyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nin açıkladığı verilere göre, ABD’de Salı günü 34 bin 700 yeni vaka bildirildi.

Bu rakam Nisan sonundan bu yana en yüksek, salgın başladığından beri ise üçüncü en yüksek günlük değer oldu. 1 Haziran’da 17 bin 400 yeni vaka bildirilmişti, şimdiye kadarki en yüksek vaka 36 bin 400 ile 24 Nisan’da kaydedildi.

Eyaletlerde de bildirilen yeni vaka sayıları rekor düzeyde: Bir günde Florida’da yaklaşık 5 bin 500, Teksas’ta yaklaşık 5 bin 500, Arizona’da yaklaşık 3 bin 600 ve California’da yaklaşık 7 bin 100 yeni vaka kaydedildi.

Teksas valisi Greg Abbott Çarşamba günü yaptığı açıklamada eyalette “büyük bir salgın” olduğunu söylerken, Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü’nün üyesi olan Dr. Anthony Fauci de geçen günlerde verdiği demeçte Florida, Teksas ve Arizona ile ilgili gelişmeyi “endişe verici” diye nitelendirdi.

NEW YORK MARATONU İPTAL EDİLDİ

New York’ta uygulanan kısıtlamalar yavaş yavaş kaldırılırken, korona virüsünün hızlı yayılımı nedeniyle bu yılki maraton iptal edildi. Kasım ayında yapılması planlanan New York Maratonu,  on binlerce kişiyi bir araya getiren dünyanın en büyük maratonlarından biri.

California Valisi Gavin Newsom, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, California’daki hastane doluluk oranının iki hafta öncesine göre yaklaşık yüzde 30 arttığını söyledi. Vali, 40 milyona varan nüfusu evde kalmaya, mesafelerini korumaya ve maske takmaya çağırdı.

Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner, New York Times’a verdiği demeçte metropoldeki hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin yüzde 97 doluluk oranına ulaştığını açıkladı. Turner, “Yanlış yönde ilerlediğimize dair içimde güçlü bir his var ve bu yöne hızla ilerliyoruz” dedi.

DEMOKRATLAR TRUMP’I SUÇLUYOR

ABD’de son günlerde birkaç ay öncesine göre önemli ölçüde daha fazla test yapılıyor. ABD Başkanı Donald Trump da ülkede vaka sayısının fazla olmasını test sayısının yüksek olmasıyla açıklıyor. Trump salı günü yaptığı açıklamada da ”Daha fazla test yapınca, daha fazla vaka buluyoruz” dedi.

Trump’ın verdiği bilgilere göre ABD’de 27.5 milyon test yapıldı, bu rakam diğer ülkelerin yaptığı testlerden fazla. Ancak, Trump’ın açıklamalarında hastane kabullerindeki artışa değinmemesi tepki çekiyor.

Ülkede vaka sayıları artarken Trump’ın seçim mitingi düzenlemesi de eleştiriliyor. Salı günü düzenlenen geniş katılımlı toplantıda, Trump destekçilerinin çoğunun kapalı alanda maske takmaması ve sosyal mesafe kuralına uymaması eleştirileri haklı çıkarıyor.

Trump, siyasi rakipleri tarafından pandemiyi küçümsemekle suçlanıyor. Trump’ın selefi Barack Obama, Salı günü ABD’nin korona krizini ele alma yöntemini eleştirdi. Kasım ayında yapılacak seçimlerde Demokratların adayı olan Joe Biden’ın kampanya etkinliğinde konuşan Obama, “Biz Trump’ın aksine ülkede bir sağlık krizi olduğunun farkındayız” dedi.

Bu zamana kadar ABD’de resmi olarak 2,3 milyondan fazla vaka bildirildi. Covid-19’a bağlı olarak ülkede 122 bin kişi yaşamını yitirdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com