ABD’de Türkiye’ye karşı yaptırımlar Erdoğan’ın dönüşüne ertelendi

KRONOS 09 Kasım 2019 DÜNYA

100 sandalyeli Senato'da Demokrat Parti, Senato Başkanı Kamala Harris ile 51 sandalyeye sahip.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch, çarşamba günü komitenin, Türkiye’yle ilgili yaptırımları oylamayı Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım’da yapması beklenen Washington ziyareti sonrasına erteleyeceğini açıkladı.

Risch, gazetecilere yaptığı açıklamada “Erdoğan buradayken, yaptırımlarla ilgili tasarının görüşülmesinin iyi bir fikir olmayacağını düşünüyorum” dedi.

Yaptırım tasarısına yönelik oylamanın gelecek hafta gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Ancak Risch’in kararı, ABD Başkanı’nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşme sırasında oylama yapmaktan kaçınması sonrasında gelişti.

Ahval’den Şarkul Avsat’ın haberine göre Dış İlişkiler Komitesi’nden bir kaynak, oylama sürecini devam ettirmek için Demokratların çabalarının olduğunu, ancak nihai kararın Komite Başkanı’na ait olduğunu belirtti.

Oylamayı erteleme kararı, ABD Kongresi’nde Erdoğan’ın ziyaretine karşı protesto gösterileriyle eş zamanlı olarak ortaya koyulmuşa benziyor.

Komitede üst düzey bir Demokrat olan Bob Menendez’in, ABD Başkanına Erdoğan’a davetini geri çekme ve IŞİD terör örgütünü ortadan kaldırma yollarını görüşmek üzere Kürt liderlere yönelme çağrısında bulunduğu biliniyor.

Menendez, senato görüşmelerinde, “Trump ve Erdoğan’ın Oval Ofis görüşmesi, Kürtlerin barış ve güven içerisinde yaşama arzusu tabutunun bir çivisi olmayacak. Aksine ABD’nin bölgedeki savaşta müttefiklerimizle korumayı umduğu tüm güvenirliklerin bir sonunu temsil edecek” ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan Trump’ın ziyareti netleştiren açıklamasıyla eş zamanlı olarak geçen çarşamba günü bir grup Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekili, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya bir mektup göndererek, “Türkiye’nin Suriye’deki ateşkes anlaşmasını ihlal edip etmediğini” sordu.

ABD Başkanının müttefiki Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın da dahil olduğu mektupta, “Bazı münasebetlerde Başkan Trump, anlaşma yükümlülüklerini ihlal ettiği takdirde Türkiye ekonomisini yok etmekle tehdit etti. Buradan hareketle, yönetimden 17 Ekim anlaşmasını uygulamak adına acil ekonomik yaptırımlarla önlem almasını bekliyoruz” deniyor.

Erdoğan’ın ziyareti, Cumhuriyetçi Lindsey Graham ve Demokrat Chris Van Hollen’in öne sürdüğü bir başka tasarı tartışmasıyla da aynı zamana denk geldi. Zira senatörler, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine girmesi dolayısıyla Türkiye’ye sert yaptırımlar uygulanmasını isterken, tasarıya da İncirlik Hava Üssü’ndeki ABD birliklerinin ve silahların geri çekilmesini talep eden yeni bir madde eklediler.

Madde, ABD’yi Kongre’ye “ABD birliklerini ve teçhizatlarını kabul edecek, İncirlik Üssü’ne alternatif bir askeri tesisin değerlendirilmesi” hususunda ayrıntılı bir rapor sunmaya çağırıyor.

Taslak, henüz Meclis tarafından onaylanmış değil…

ABD’nin topraklarının dışında nükleer silah bulundurduğunu resmen kabul etmiyor olmasına rağmen New York Times gazetesi, geçen hafta Dışişleri ve Enerji Bakanlıklarının İncirlik Üssü’ndeki nükleer silahlarla ilgili planlarını düşündüğünü yazdı.

Aynı şekilde ABD Başkanı, 17 Mayıs’ta bir gazetecinin İncirlik’teki 50 nükleer silah hususunda endişe duyup duymadığına dair sorusuna, ABD’nin silahların güvenliğinden emin olduğu yanıtını verdi.

Trump, İtalyan mevkidaşı ile düzenlediği bir toplantıda da “Kendimize güveniyoruz ve orada harika bir hava üssümüz var” diyerek, bu silahların varlığını da onaylamış gözüküyor.

Haberde aktarılana göre uzmanlar; ABD, NATO’nun caydırıcılık stratejisinin bir parçası olan 50 adet “B-16 modeli nükleer yerçekimi bombasına” sahip olduğunu aktarıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com