ABD’de üniversitelerindeki polis şiddetine tepki gösteren iktidardan ODTÜ’lü öğrencilere soruşturma!

İktidar, ABD üniversitelerinde yapılan Gazze eylemlerine polis müdahalesini eleştirirken ODTÜ'lü öğrencilere soruşturma başlatıldı. 76 öğrenci hakkında Bahar Şenlikleri'nin kısıtlanması ve Devrim Stadyumu'na izin verilmemesini protesto ettikleri gerekçesiyle soruşturma altında.

KRONOS 13 Mayıs 2024 GÜNDEM

ODTÜ yönetiminin, üniversitede gelenek haline gelmiş olan bahar şenliğini iki güne indirmesi ve Devrim Stadyumu’na izin vermemesi üzerine ODTÜ’lü öğrencilerin başlatmış olduğu “Şenlik Devrim Sahnesiz Olmaz!” eylemleri sonucu öğrenciler hakkında soruşturma başlatıldı.

ODTÜ’de atanmış rektör Verşan Kök, Şenlik eylemlerine katılan 100’e yakın öğrenciye 1 aydan 1 döneme kadar uzaklaştırma cezası istedi.

Soruşturmaların kapsamında şu ana kadar 76 kişi bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

24 Nisan-5 Mayıs tarihlerindeki “Şenlik Devrim Sahnesiz Olmaz!” eylemlerinin ilk günlerinde ‘rektörlük binası’ önünde toplanmayı yasaklı hale getiren okul yönetimi tepkilerin odak noktasında olmuştu. Yasaklara ve baskılara rağmen rektörlük binası önünde toplanan, stant ve çadır açıp dayanışma halinde nöbet tutan ODTÜ’lü öğrencilere rektörlük tarafından çeşitli gerekçelerle iki türlü soruşturma başlatıldı. Eylemin ilk günlerinde, yürüyüşte ve gösterilerde rektörlük binası önünde bulunduğu tespit edilen öğrenciler; ‘Yükseköğretim kurumlarının işleyiş ve huzurunu bozmak’ gerekçesiyle bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma cezası ile disiplin kuruluna sevk edildi.

Eylemin ilerleyen günlerinde rektörlük binası önünde stant ve çadır açarak nöbet tutan öğrencilere ise ‘Yükseköğretim kurumlarına işgal benzeri fiillerle kurumun hizmetlerini engelleyici eylemlerde bulunmak’ gerekçesiyle bir yarıyıl boyunca uzaklaştırma cezası istemiyle soruşturma başlatıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com