ABD’den Avrupa’ya Rusya uyarısı; dikkat çeken Türkiye detayı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa bankalarının Rusya yaptırımlarına uyulması konusunda uyardı. En çok Çin, BAE ve Türkiye'nin ihlal ettiğini belirtti.

KRONOS 21 Mayıs 2024 EKONOMİ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Senato Hazine Komisyonu'ndaki oturumda, Amerikan bankacılık sisteminin güvencede olduğunu ve Amerikalıların atılan "kararlı ve güçlü" adımlar sayesinde ihtiyaçları olduğunda bankalardaki mevduatlarına erişim sağlayabileceklerinden emin olabileceğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupalı banka yöneticilerinden Rusya’nın yaptırımları ihlal etmesini engellemek için çabalarını artırmalarını istedi. Yellen, Rusya’ya yönelik ABD yaptırımlarını en endişe verici şekilde ihlal eden ülkelerin Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Türkiye olduğunu ancak Avrupa’yı da izlediklerini ifade etti. Bankacılarla bir araya gelen Yellen, geçtiğimiz Aralık ayında

uygulamaya konan ikincil yaptırım yetkisinin Rusya’nın Ukrayna’daki savaş için gerekli malları tedarik etme çabalarını zora soktuğunu ancak daha fazla çaba gerektiğini söyledi.

“YAPTIRIMLARIN SIKI ŞEKİLDE UYGULANDIĞINDAN EMİN OLUN”

Yellen, “Buradaki tüm kurumlara uyum önlemlerini artırmaya ve Rusya’nın (yaptırımlardan) kaçma girişimlerine daha fazla dikkat gösterme çağrısı yapıyorum. Küresel yaptırımlara uyum politikalarınızın yurtdışındaki şubeleriniz ve iştirakleriniz tarafından sıkı şekilde uygulandığından emin olmanızı talep ediyorum” dedi.

Hassas mallar tedarik etme ve bu malları yurt içinde üretme yeteneğini genişletmeye çalışan Rusya’ya karşı uyanık olunması gerektiğini belirten Yellen “Buradaki tüm kurumları daha yüksek uyum önlemleri almaya ve Rusya’nın kaçırma girişimlerine daha fazla odaklanmaya çağırıyorum” dedi.

DOĞRUDAN UYARI

Alışılmadık derecede doğrudan uyarılarda bulunduğu gözlenen Yellen’ın açıklamaları ABD Hazinesi’nin, Rusya’daki en büyük Batılı banka olan Avusturyalı Raiffeisen Bank’a Rus iş adamıyla ilgili bir anlaşmadan vazgeçmesine yönelik baskısını izledi. Bu ayın başlarında Raiffeisen Bank International (RBI) yoğun ABD baskısının ardından Rus iş adamı Oleg Deripaska’ya bağlı 1,5 milyar euroluk hisse için teklifini geri çekmişti. ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo 6 Mayıs’ta RBI’ye bir mektup göndererek bankanın Rusya’daki varlığının yanı sıra 1,5 milyar dolarlık bir anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirmişti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com