AB’den 36 bin gence ücretsiz Avrupa bileti

AB, 18 yaşındaki 36 bin gence ücretsiz Avrupa'da seyahat bileti verecek. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok farklı ülkeden gençler bu haktan faydalanabilecek.

KRONOS 04 Ekim 2023 DÜNYA

Frankfurt Tren İstasyonu (FOTOĞRAF: SELAHATTİN SEVİ)

Avrupa Birliği (AB), 18 yaşındaki 36 bin gece ücretsiz Avrupa’da seyahat bileti vereceğini açıkladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok farklı ülkeden 2005 doğumlu gençler, internet üzerinden birkaç soruyu cevaplayarak ücretsiz tren biletlerini kazanabilecek. Gençler, ücretsiz biletlerini 1 Mart 2024 ile 31 Mayıs 2025 arasında en fazla 30 gün boyunca kullanabilecek.

Avrupa Birliği Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, AB’nin “DiscoverEU” programı kapsamında 18 yaşındaki 36 bin genç, internet üzerinden birkaç soruyu cevaplayarak bu imkanı elde etme şansına kavuşabilecek. Bunun için hazırlanan Avrupa Gençlik Portalı’ndaki sayfada bugünden itibaren 18 Ekim’e kadar başvurular yapılabilecek.

AB ülkelerinin yanı sıra Erasmus+ programına dahil olan İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye’den gençler, Avrupa Gençlik Portalı’ndaki soruları cevaplayarak ücretsiz tren biletlerini kazanabilecek. Ücretsiz seyahat imkanı elde eden gençler, biletleri 1 Mart 2024 ile 31 Mayıs 2025 arasında en fazla 30 gün boyunca kullanabilecek.

KONAKLAMADA DA İNDİRİM İMKANI VAR

Seçilen 36 bin genç, aynı zamanda toplu taşıma, kültürel mekanlar ve faaliyetler, konaklama, gıda, spor gibi alanları da kapsayan yaklaşık 40 bin noktada indirim imkanından faydalanabilecek. Biletler, Avrupa’nın bazı yerlerinde adalara veya tren imkanı olmayan bazı noktalara gidişler için de kullanılabilecek.

Biletler için “https://youth.europa.eu/discovereu_en” adresindeki soruların cevaplanması gerekiyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com