AB’den ‘Kavala’ kararına ilk tepki: Tam bir felaket

AP Türkiye raportörü Nacho Sánchez Amor, Yargıtay’ın Gezi Parkı kararına tepki gösterdi. Amor, AB ve Avrupa Bakanlar Komitesi’nin kararına uyulmamasını “tam bir felaket” olarak nitelendirdi.

KRONOS 29 Eylül 2023 GÜNDEM

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Nacho Sánchez Amor, Yargıtay’ın, Gezi Parkı davasında Osman Kavala ve Can Atalay’ın da aralarında olduğu beş isim hakkında verilen mahkumiyetleri onama kararına tepki gösterdi.

Nacho Sánchez, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa Bakanlar Komitesi’nin kararına uyulmamasını “tam bir felaket” olarak nitelendirdi.

Euronews’in sorularını yanıtlayan Nacho Sánchez, bu kararın Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine de zarar vereceğine dikkat çekti ve “AİHM kararı siyasi değil bir yargı kararı, bütün Avrupa Konseyi üyelerin bu kararlara uyması gerekiyor” dedi.

Nacho Sánchez, Türkiye’deki insan hakları alanında giderek geriyi gitmesinden endişe duyduklarını belirterek, bunun tam üyelik müzakereleriyle ilgili sürece de zarar verdiğini ifade etti.


 

‘AB HEDEFİNDEN UZAKLAŞMA YÖNÜNDE BİR ADIM’

Sanchez, şunları söyledi:

“Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini yeniden harekete geçirme yönündeki gerçek iradesini bir şekilde test etmemiz gerekiyor. İyi niyet açıklamaları, gerçek eylemlerle desteklenmediği sürece boş bir konuşmadan öte gitmiyor. Ne yazık ki son gelişmeler Türkiye’nin AB umutlarını baltalamaya devam ediyor. Bu adım da AB hedefinden uzaklaşma yönünde büyük bir adım.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com