ABD’den ‘S-400’leri Ukrayna’ya verip F-35 programına geri dönün’ önerisi

ABD’nin eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Hodges, Türkiye'nin S-40'leri Ukrayna'ya vererek F-35 programına dönebileceğini söyledi.

KRONOS 02 Aralık 2022 DÜNYA

ABD’nin eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı Ben Hodges, “Türkiye S-400’leri Ukrayna’ya verebilir ve F-35 programına geri dönebilir. O zaman bugünkünden çok farklı bir konumda olur” dedi.

BCC Türkçe’de Ece Göksedef’e konuşan Hodges, “Türkiye NATO’daki ikinci güçlü kara kuvvetlerine sahip, çok güçlü bir hava ve deniz kuvvetleri var. Ordusu, özel kuvvetleri de hesaba katarak, NATO’daki en deneyimli ordulardan biri. Dolayısıyla birçok alanda zaten üstünlüğü elinde tutuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Hodges, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması ve bu uçakların Yunanistan’a satışı, Yunanistan’ın ayrıca Fransa’dan Rafael tipi uçaklar almasının Ege’de güç dengelerini değiştirmeyeceği görüşünde: “Bu gelişmelerin Türkiye’yi Yunanistan’a kıyasla daha güçsüz bir ordu konumuna getirdiğini düşünmüyorum.”

‘İSABETSİZ STRATEJİK BİR SEÇİM YAPTILAR’ 

General Hodges, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasıyla ilgili olarak da “Türkiye’nin F-35 programına katılmasının bir sebebi vardı: Onlar da bu kapasiteye ihtiyaçları olduğunu biliyorlardı. Ama siyasi bir karar aldılar, isabetsiz bir stratejik seçim yaptılar ve kendilerini bu talihsiz durumun içinde buldular” değerlendirmesinde bulundu.

‘S-400’LERİ UKRAYNA’YA VERİN, F-35’E GERİ DÖNÜN’

Ben Hodges, Türkiye’nin F-35 programına geri dönüşü içinse şunları söylüyor: “Bildiğimiz kadarıyla S-400’ler kutularında bekliyor. Türkiye attığı bu adımdan geri dönebilir, o sistemleri Ukrayna’ya verebilir örneğin ve F-35 programına geri dönebilir. O zaman bugünkünden çok farklı bir konumda olur. Naif değilim, Erdoğan’ın seçim döneminde bu kararı vermesinin zor olacağını biliyorum. Ama Rusya’yla bu anlaşmayı yaparken bunun olacağını biliyorlardı.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com