‘ABD’liler giderek ülkelerinden gurur duymaz hale geldi’

ABD’de yapılan bir ankette göre, ABD’lilerin ülkeleri ile gurur duyma oranı 20 yılda yüzde 87'den yüzde 63'e düştü. ABD’lilerin ülkeleri ile gurur duyma oranı 2001’den bu yana azalıyor. 

KRONOS 16 Haziran 2020 DÜNYA

Gallup tarafından yapılan ankete göre, 2001’de ABD’lilerin yüzde 87’sinin ülkeleri ile “aşırı derecede gurur” duyduğuna dikkat çekilirken, bu oranın 2020’de yüzde 63 seviyesine indiğine vurgu yapıldı.

‘PARTİLERİN SEÇMENLERİNE GÖRE DEĞİŞİYOR’ 

Siyasi partilerin seçmenlerine göre ankette milli gurur oranları farklılık gösterdi. Demokratların yüzde 24’ü gurur duyuyor.  Ankette, “ülkesi ile aşırı derece gurur duyan” Cumhuriyetçilerin oranı yüzde 67, Demokratların oranı ise yüzde 24 çıktı.

Ülkesi ile övünen Demokratların oranının geçen yıl yapılan anket ile aynı olduğu kaydedildi. Cumhuriyetçilerde ise “milli gurur”un geçen yıla kıyasla son ankette 11 puan düştüğünün altı çizildi. En düşük oran beyaz olmayan ABD’lilerde

‘CİNSİYET VE ETNİK GRUPLARA GÖRE DE DEĞİŞİYOR’ 

ABD’lilerin ülkeleri ile övünme oranları cinsiyet ve etnik gruplara göre de çeşitlilik gösterdi. ABD’li erkeklerin yüzde 50’si vatanı ile ilgili “aşırı derecede gurur” duyduğunu söylerken, kadınlarda bu oran yüzde 34 olarak belirlendi.

Yine beyaz ABD’lilerin yüzde 49’u ülkesi ile gurur duyduğunu belirtirken, beyaz olmayan ABD’lilerde ise bu oran yüzde 24’e düştü.

‘SAĞLIK KRİZİ, EKONOMİK SORUNLAR VE SİYAHLARA YÖNELİK ŞİDDET…’ 

Uzmanlar, “milli gurur duygusu”ndaki düşüşte, Kovid-19 salgını ile başlayan sağlık krizi, ekonomik sorunlar ve siyahilere yönelik şiddetin etkili olabileceğini değerlendirdi. 50 eyaletten 1000’den fazla kişinin katıldığı anket, 28 Mayıs-4 Haziran arasında gerçekleştirildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com