ABD’nin yaptırımları: Türkiye S-400’lerden kurtulmazsa …

KRONOS 11 Kasım 2019 DÜNYA

Beyaz Saray’dan “ABD Kongresi, S-400’lerden vazgeçilmemesi durumunda Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır” açıklaması yapıldı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, Kongre’nin S-400’lerden vazgeçilmemesi durumunda Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğunu söyledi.

O’Brien, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan görüşmesinde gündeme geleceğini kaydetti.

‘WASHİNGTON’A GELDİĞİNDE ERDOĞAN’A SÖYLEYECEK’

O’Brien, “Eğer Türkiye S-400’lerden kurtulmazsa muhtemelen ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’na (CAATSA) uygun yaptırımlar, her iki tarafın da ezici çoğunluğunun desteğiyle Kongre’den geçecek ve Türkiye, bu yaptırımların sonuçlarını hissedecek. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıkça söylemiştik. NATO’da S-400’lere, önemli miktarda Rus silah alımına yer yok. Bunu Başkan (Trump), Washington’a geldiği zaman ona (Erdoğan’a) çok açık bir şekilde söyleyecek” diye konuştu.

TÜRKİYE, RUSYA’DAN HAVA SACUNMA SİSTEMİ ALMIŞTI

Türkiye, Eylül 2017’de imzaladığı anlaşmayla Rusya’dan hava savunma sistemi S-400 satın almış, ilk sevkiyat Temmuz 2019’da tamamlanmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com