Gül’den ‘Gezi davası’ tepkisi: Utanç verici, Türkiye’ye büyük kötülük

11. Cumhurbaşkanı Gül, Gezi davasıyla ilgili yargılama sürecini 'utanç verici' olarak yorumlayarak, verilen hapis ve tutuklama kararlarıyla Türkiye'ye kötülük yapıldığını söyledi. Gül, "Bu dava yargılama süreci açısından da ileride utanılacak bir yargılama süreci olarak anılacaktır" dedi.

KRONOS 26 Nisan 2022 GÜNDEM

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

1637 gün hakkında hiçbir hüküm bulunmadan cezaevinde tutulan iş insanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildiği, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ekmekçi’nin 18 yılla cezalandırılıp tutuklandığı Gezi Parkı davasına tepkiler gelmeye devam ediyor.

Hukukçular, üzerine siyasetin gölgesinin düştüğü yargılama sürecinde yaşananlara ‘mantıklı’ bir açıklama bulamazken, muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere birçok kesimden eleştiriler geliyor.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Gezi Parkı davasında yaşananlar ve verilen cezalara ilişkin dikkat çekici bir açıklamada bulundu. Gezi Parkı eylemleri sırasında döneminde Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilk kez karşı karşıya gelen Gül, daha sonra AKP ile iplerini tamamen kopardıktan sonra, 2020 yılında “Gezi olaylarıyla gurur duyuyorum” açıklamasında bulunmuştu.

ABDULLAH GÜL GEZİ DAVASI İÇİN NE DEDİ?

Abdullah Gül, Gezi davasında çıkan skandal kararın ardından T24 yazarı Murat Sabuncu’ya konuştu.

“Kavala ve arkadaşlarıyla ilgili karar kamu vicdanını çok derinden yaraladı. Beni de çok üzdü. Bu dava yargılama süreci açısından da ileride utanılacak bir yargılama süreci olarak anılacaktır” diyen Gül, “Osman Kavala gibi servet sahibi bir insan hoş vakit geçirmek yerine insanlık meseleleriyle uğraşmasının bedelini ödüyor, bu çok acı. Yargıtay kararına kadar bu insanların hapiste olması çok çok üzücü, vicdanları yaralayıcı bir durum” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’YE KÖTÜLÜK YAPMAK İSTEYENLER ANCAK BU KADAR ZARAR VEREBİLİRLERDİ’

Bu kararla Türkiye’nin zor durumda bırakıldığını savunan Gül, “Türkiye için de inanılmaz yük oldu bu karar. İnsan hakları ve hukuk uygulamalarının zaten çok sorgulandığı dönemde, Türkiye’ye kötülük yapmak isteyenler ancak bu kadar zarar verebilirlerdi. Milyonlarca dolarlık Türkiye aleyhtarı bir kampanya yapmak isteseler, zaten imajı bozuk olan Türkiye’yi dünya kamuoyunda ancak bu kadar olumsuz gündeme getirebilirdi” dedi.
Abdullah Gül, davada AİHM kararlarının yok sayılması ve üç kişilik heyetten bir hâkimin AKP listelerinden milletvekili aday adayı olmasıyla ilgili olarak da şu yorumlarda bulundu:

‘UTANÇ VERİCİ’

“AİHM içtihatlarının yargı sürecinde dikkate alınmamış olması hem kabul edilemez hem de çok üzücü. Parçası olduğumuz modern dünyadan ne kadar kopuk olduğumuzu göstermesi açısından da ayrıca utanç verici. Türkiye’nin tekrar demokrasiye dönmesi, insan haklarını da güncelleyecek şekilde çaba sarfetmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları yönüne evrilmesi gerekirken bu karar şok edici ve yük oldu. Kavala’nın ve tutuklanan diğer isimlerin içeride çekeceği eziyet çok acı. En az onun kadar, çelişkili yargılama süreçlerine tanık olmuş bu davanın Türkiye’ye kaybettirdiklerini görmek de acı.”


 

AKP ADAY ADAYI HAKİM’ YORUMU: GÖNÜLLÜ ÇEKİLMESİNİ BEKLERDİM

“Hâkim konusuna gelince. Doğrusu bu davada, daha önce aday olmuş ve seçim kampanyasına katılmış bir hakimin kendisinin bu davadan gönüllü olarak çekilmesini beklerdim. Mesleğine hakimlik kariyeriyle başlayıp öyle kıdem alan hakimlerin bu davada karar verici durumda olması tartışmalara fırsat vermezdi.”

ABDULLAH GÜL İÇİN GEZ NE İFADE EDİYORDU?

Abdullah Gül, Gezi’nin ‘kendisi için ne ifade ettiğine’ ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi: “Ben o gün Gezi olayını AK Parti açısından olumlu bir ilerleme olarak görmüştüm. Faili meçhuller için değil çevre için itiraz eden Chicago’daki Londra’daki gibi eylemler. Ortadoğu ülkelerinin problemlerini değil gelişmiş ülkelerin problemlerini yaşıyor olmanın bir göstergesi. Problemlerimiz bile gelişmiş ülkelerin problemlerine benzemeye başlamıştı. O gün oradaki insanlarla diyalog kurup, anlaşarak çok kolay bir uzlaşmayla çıkmak mümkünken, aşırı müdahaleler neticesinde uzun dönem uykuda olan illegal örgütlerin uyanmasına, harekete geçmesine ve vandallıklarına fırsat verildi.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com