Acile kaldırıldı: KHK’lı polise hapiste kanser teşhisi konuldu

Bir aile yakını "Ameliyat esnasında doktor safra kesesi ve başka organlarındaki tümörü fark ediyor ve eşine 'Tümörü isterseniz alabiliriz ama sağ çıkmayabilir' diyor. Eşi 'Uyanınca kendisine sorun' demiş. Yoğun bakımdan sonra mahkum odasına aldılar. Pazartesi tekrar ameliyat edilecek." dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN 09 Şubat 2024 GÜNDEM

Mahmut Başyiğit, Aydın E Tipi Cezaevi, 27 Nisan 2023

İzmir Selçuk İl Emniyet Müdürlüğünde görev yaparken ihraç edilen ve 6 yıl 3 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onandığı için 10 Ocak 2023’ten tutuklanan KHK’lı polis Mahmut Başyiğit’e (54) cezaevinde kanser teşhisi konuldu.

Tutuklu bulunduğu Aydın E Tipi Cezaevinden iki gün önce acile kaldırılan Başyiğit, Aydın Atatürk Devlet Hastanesi’nde safra kesesi ameliyatına alındı. Ancak doktor ameliyat sırasında Başyiğit’in safra kesesinde tümör olduğunu fark etti.

“AMELİYATTAN SAĞ ÇIKAMAYABİLİR”

Kronos’a konuşan Mahmut Başyiğit’in bir aile yakını, “Mahmut hastaneye ilk etapta safra taşı diye gitmiş, ameliyata da safra kesesi alınması için girmişti. Ameliyat esnasında doktor tümörü fark ediyor ve eşini çağırıyor. ‘Tümörü isterseniz alabiliriz ama sağ çıkmayabilir’ diyor. Eşi ‘Uyanınca kendisine sorun’ demiş. Sonra doktor da ameliyatı bitirmiş. Ameliyat sonrası 1 gün yoğun bakımda kaldı. Yoğun bakımdan sonra mahkum odasına aldılar. Şu anda iki farklı mahkumun olduğu hastanenin mahkum odasında kalıyor. Durumu kritik, çok zayıflamış durumda.” dedi.

“KARACİĞERİN YARISI, KALIN BAĞIRSAĞI VE MİDESİNİN BİR KISMI ALINACAK”

Başyiğit’in pazartesi ameliyat edileceğini söyleyen aile yakını, “Doktor ilk etapta kendisini ameliyat edip daha sonra uygun olursa kemoterapiye başlamayı düşünüyor. Bu yapacağı ameliyatta tümörün bir kısmı temizlenmeye çalışılacak.” diye konuştu.

Hapse girmeden önce safra kesesinde taş olduğu için tedaviye başlayan ancak tutuklanınca tedavisi yarım kalan Başyiğit’in 5 aydır şikayetleri olduğu ancak sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı, doktora götürüldüğü fakat ‘Hiçbir şeyi yok’ diye geri gönderilerek teşhis ve tedavisinin geciktirildiği öğrenildi.

Mahmut Başyiğit ailesiyle bir görüş gününde, Aydın E Tipi Cezaevi, 6 Aralık 2023

OĞLUNUN SÜNNET PARALARINI BANK ASYA’YA YATIRDIĞI İÇİN…

Başyiğit’e oğlunun sünnet paralarını Bank Asya’ya yatırmak, çocuklarını KHK ile kapatılan okullara göndermek ve Bylock kullandığı gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. İlk olarak 29 Temmuz 2016’da tutuklanan Başyiğit, 2,5 yıl hapis yattıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Cezası onanınca bir yıl önce tekrar tutuklandı. 9 ay sonra cezası biten Başyiğit’e hapiste safrakesesi kanseri teşhisi konuldu.

“SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM”

İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan Başyiğit, mahkemede yaptığı savunmada, ” Ben 1997 yılından beri polis memuru olarak görev yapıyorum, en son Selçuk ilçesi destek büro amirliğinde görevliydim, üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum, ben vatanımı, milletimi, ülkemi, bayrağımı seviyorum, terör örgütüne üye olmam söz konusu olamaz, iddianamedeki hususları kabul etmiyorum” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 26 Eylül 2023’te açıkladığı KHK’lı öğretmen Yüksel Yalçınkaya kararına göre, bankaya para yatırmak, derneğe üye olmak, Bylock kullanmak, gazeteye abone olmak, çocuklarını kapatılan okullara göndermek ve benzeri eylemler, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 7. maddesinde belirtilen “kanunsuz suç olmaz” ilkesine göre suç teşkil etmiyor. Sözleşmenin tarafı olan Türkiye dahil tüm ülkelerin AİHM kararlarına uyma zorunluluğu bulunuyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com