Adalet Bakanı’ndan AİHM bahanesi: Yunanistan da uygulamadı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AİHM'in Yüksel Yalçınkaya kararına ilişkin ilginç bir savunma yaptı: "Yunanistan da uygulamadı."

KRONOS 06 Ekim 2023 GÜNDEM

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’nin ByLock kullandığı ve Bank Asya’da hesabı olduğu gerekçesiyle öğretmen Yüksel Yalçınkaya’nın mahkum edilmesini hak ihlali olarak kabul eden kararın yankıları devam ediyor.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kararı uygulamamalarına ilişkin ilginç bir savunma yaptı ve Yunanistan’ın 15 yıl önce uygulamadığı bir kararı örnek gösterdi.

Bakan Tunç, Gezi davası ve AİHM’in Bylock kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gezi hükümlüsü Can Atalay’ın vekil seçilmesine rağmen tahliye edilmemesine ilişkin konuşan Tunç, “Milli güvenlik, kamu düzeni, genel sağlık, buna ilişkin hususlar var. Buna ilişkin suçlar bakımından dokunulmazlık yoktur diyor, yargılama seçimden önce başlanmışsa. Bunun sorumluları yargılanamayacaksa orada hukuk devletinden bahsedilemez” dedi.

Türkiye’nin AİHM’in ihlal kararlarını uygulamada ülkeler ortalamasının 10 puan üstünde olduğunu savunan Tunç. Yunanistan’ın 15 yıl önce uygulamadığı bir karara dikkat çekti.

Tunç, “Batı Trakya’daki Türk derneklerinin ismindeki Türk ibaresi nedeniyle derneklerin kapatılmasına karar verdi Yunanistan. Hak ihlali verdi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ama bu karar 15 yıldır yerine getirilmedi. Ama hiç kimse de demiyor ki Yunanistan neden AİHM kararını yerine getirmedi” diye konuştu.

BYLOCK AÇIKLAMASI

Yargının Bylock’u suç unsuru olarak nitelendirmediğini öne süren Bakan Tunç, ancak uygulama içinde yürütülmüş “terör faaliyeti” varsa bir sonuca varıldığını söyledi.


 

Yalçınkaya dosyasının aktarıldığı gibi olmadığını savunan Tunç, “Yani Yalçınkaya dosyasına gidip baktığınız zaman ByLock indirilmiş ve tespit tutanağına baktığınız zaman o terör örgütünün FETÖ’nün propagandasına yönelik mesajları görürsünüz” dedi.

AİHM’in yeniden yargılama kararına ilişkin de “Yeniden ilk derece mahkemesine gelecek karar ve ilk derece mahkemesi tekrar dosyayı açacak. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin gerekçelerini göz önünde bulundurarak o dosya bakımından bir karar verecek” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com