Adem Taşkaya, ‘mahallede muhtar bile olamayacak kişilerle aynı havayı solumamak’ için partisinden istifa etti

Taksim saldırısının ardından avukat Jiyan Tosun'u hedef gösteren Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

KRONOS 24 Şubat 2023 GÜNDEM

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, partisinden istifa ettiğini duyurdu. Taşkaya, Kasım ayında İstiklal Caddesi’ndeki patlamanın ardından Avukat Jiyan Tosun’u hedef göstermişti.

Taşkaya istifasını duyurduğu sosyal medya paylaşımında, “Geçmişte Zafer Partisi Divan Kurulundan istifa etmiş olduğum gibi, Partiye olan inancım kalmadığı, mahallesinde muhtar bile olamayacak kişilerle aynı havayı solumamak için, gerekli açıklamaları sonra yapacağım mahfuzuyla gördüğüm lüzum üzerine Zafer Partisinden istifa ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Avukat Jiyan Tosun’u hedef gösterilmesinin ardından Adem Taşkaya hakkında savcılık, “sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret, kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçlarından ceza verilmesini istemişti. Davanın ilk duruşması, 30 Mayıs’ta görülecek.

Hatırlanacağı üzre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Taksim’deki bombalı saldırının ardından hedef gösterilen Avukat Jiyan Tosun’a koruma kararı verildiğini duyurmuştu.

Jiyan Tosun

NE OLMUŞTU?
Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Adem Taşkaya, pazar günü gerçekleşen bombalı saldırının ardından, sosyal medyada Jiyan Tosun’u saldırının faili olduğu suçlamasıyla hedef göstermesinin ardından, Tosun ve ailesi çok sayıda ölüm tehditleri almış, Tosun suç duyurusunda bulunmak için gittiği adliyede, can güvenliği olmadığını belirterek geceyi orada geçirmişti.

Avukat Tosun’u hedef gösteren Adem Taşkaya söz konusu paylaşımıyla ilgili yaptığı açıklama, “Avukatın bilgilerinin telegram gruplarında görüp, alıp paylaştım. Bant yüklenmesi olmadığı için 10-15 dakika paylaşamadım. Paylaştıktan 3 dakika sonra ise sildim. Bir manipülasyon olmasın diye sildim. Avukat kendisine göre haklı olabilir. Çok da haklı. Paylaşımımda resim doğruydu. Bilgiler yanlıştı. Hukuki olarak sorumluluğumu yerine getireceğim” demişti.

“Bir insan ölümle tehdit ediliyor. Özür dileyip hatanızı düzeltmeyi düşünmüyor musunuz?” sorusu sorulan Taşkaya, “Bana yönelik saldırılar geçsin ben de yazarım. Sadece kendilerine yönelik bir saldırı yok. Ben de aynı durumdayım” diyerek kendisini savunmuştu.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise söz konusu paylaşımın hukuki bir sorun doğurduğunu ancak parti olarak paylaşımı yapan Adem Taşkaya’ya ilişkin herhangi bir adım atmayı düşünmediklerini bildirmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com