AFAD yolda namaz molası verdi, kurtarma gecikince göçük altındakiler öldü

Samsun'da toprak kayması sonucu göçük altında kalan iki kardeşi kurtarmak için yola çıkan AFAD ekibinin yolda namaz molası verdiği öğrenildi. Arama kurtarma ekibi yetişemeyince göçük altında kalan kardeşler kurtulamadı.

KRONOS 08 Ocak 2021 GÜNDEM

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde 23 Ağustos 2020 günü meydana gelen toprak kaymasında, iki kardeş göçük altında kaldı. AFAD ekibinin geç geldiğini söyleyen yurttaşların şikâyeti üzerine Samsun Valiliği’nin başlattığı soruşturma, ekibin olay yerine 3-5 kilometre kala 5-7 dakika kadar namaz ve ihtiyaç molası verdiği ortaya çıktı. Tutanaklara göre altı kişiden oluşan AFAD ekibi il merkezinden saat 19.20’de hareket etti.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde 23 Ağustos 2020 günü meydana gelen olayda, bir eve içme suyu bağlantısı yapan Kenan Ak (20), çökme sonucu yaklaşık 5 metre derinlikte toprak altında kaldı. Olayı gören ağabey Hayati Ak (25), kardeşini kurtarmak için kanala atladı. Ancak bu sırada meydana gelen ikinci toprak kaymasında Hayati Ak da göçük altında kaldı.


Bu haber de ilginizi çekebilir: 

d AFAD yolda namaz molası verdi, kurtarma gecikince göçük altındakiler öldü

d AFAD yolda namaz molası verdi, kurtarma gecikince göçük altındakiler öldü

 

Olay yerine giden itfaiye ve jandarma ekipleri ile vatandaşlar, göçük altında kalan iki kardeşi kurtarmak için seferber oldu. Samsun’dan yola çıkan AFAD ekibi, olay yerine gelmeden Hayati Ak’ın cansız bedenine ulaşıldı. Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre, ekip, Kenan Ak’ı kurtarma çalışmaları sürerken olay yerine geldi ancak kısa bir süre sonra onun da cansız bedeni göçük altından çıkarıldı.

ARACIN ŞOFÖRÜ NAMAZ MOLASINI AKTARDI

Ekibi taşıyan aracın şoförü E.K. yazılı savunmasında şunları söyledi: “Olay yerine 3-5 kilometre kala aracı durdurarak namaz kılma hususunda daha yüksek sesli konuşmalar gerçekleşti. Yapılan tartışmalara müdahil olamadım. Ancak araç içerisinde aracın durmasına yönelik yüksek sesli ve hararetli konuşmalar arttığından, aracın durmasına yönelik talepler olduğundan ve araç içerisinde oluşan ortam aracı sağlıklı bir şekilde kullanmama engel teşkil ettiğinden, herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek adına, aracı durdurmak zorunda kaldım.”

“Duraklama yaklaşık 5-7 dakika sürmüştür. Bu esnada araçtan inmedim. Personelin araca dönmesini bekleyerek herkes araca döndüğünde olay mahalline ulaşmak üzere tekrar harekete geçtim.”

“GECİKME SON DERECE MAKUL”

Ekipte yer alan S.D. ise savunmasında, “Acil durum ihbarı gelir gelmez ekiple beraber derhal olay yerine intikal ettik. 5-7 dakikalık mola ise, 2 saatlik yol düşünüldüğünde, hayatın olağan akışı içerisinde son derece makuldür. Takribi 130 km yolu ise 83 km hızla 1 saat 34 dakikada aldık ve olay yerine son derece seri bir şekilde intikal ettik. Dolayısıyla burada şahsımın ve AFAD ekibinin herhangi bir gecikmesi söz konusu değildir” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com