Afganistan, 3 bin Taliban mahkûmunu serbest bıraktı

Afganistan hükümeti ile Taliban arasında gelecek haftalarda yüz yüze başlayacak müzakereler için adımlar atılıyor. Afganistan hükümeti, bugüne kadar 3 bin Taliban mahkumunun serbest bırakıldığını duyurdu.

KRONOS 10 Haziran 2020 DÜNYA

Afganistan Güvenlik Konseyi yaptığı basın açıklamasında, Taliban mahkûmlarının serbest bırakılması kapsamında bugüne kadar 3 bin mahkumun serbest bırakıldığını belirtti.

İHA’nın aktardığı habere göre Güvenlik Konseyi Sözcüsü Javid Faisal, “Bugün 3 bin Taliban mahkûmunun serbest bırakılmasını tamamladık. Taliban’dan beklentimiz, tutukladıkları tüm esirlerin serbest bırakılması ve Afganistan hükümeti ile yüz yüze müzakereyi en kısa zamanda başlatması. Şiddetin azaltılması sürecinde Taliban, Afgan halkını öldürmeye, Müslümanları öldürmeye devam etmiştir, bunu durdurmaları gerek” dedi.

ABD Özel Temsilcisi Zalmai Khalilzad, 7 Haziran’da İslamabad’da Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Javed Qamar Bajwa ile Afganistan barış süreci konusunda görüşmüştü. ABD’nin Pakistan Elçiliği tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, görüşme ile ilgili “Taliban ve hükûmet arasında Afganistan iç müzakerelerin başlatılması konusunda gerekli adımlar atılması konusu görüşüldü” denilmişti.

Afganistan hükümeti ile Taliban arasında gelecek haftalarda yüz yüze müzakere konusunda önemli adımlar atılacağı öngörülüyor. Daha önce Taliban ve Afganistan hükümeti arasında belirlenen müzakere tarihlerinde, bu görüşmeler iki kez iptal olmuştu.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com